18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Kudrin: Petrol, Rusya bütçesinin gelir kaynağı olmaktan çıkacak

Kudrin: Petrol, Rusya bütçesinin gelir kaynağı olmaktan çıkacak

Eski Maliye Bakanı olan ve şu an Sayıştay başkanlığı görevini yürüten Aleksey Kudrin, Rusya’nın devlet bütçesinin enerji geçişine hazırlanması gerektiğini belirterek, 20 yıl içinde petrolün bütçenin ana gelir kaynağı olmaktan çıkacağını söyledi.

TASS haber ajansı ile düzenlenen söyleşide konuşan Kudrin, petrolün Rusya’nın ana ihracat metası olmaktan çıkacağını vurgularken, “Yeşil enerjiye geçiş perspektifinde petrol ihracatından elde edilecek gelirler 20 yıllık süre içerisinde ana gelir kalemi olmaktan çıkacaktır. Buna hazırlıklı olmamız gerekiyor” diye konuştu.

 Bütçe sisteminin enerji geçişine şimdiden hazırlanması gerektiğini de sözlerine ekleyen Sayıştay Başkanı, petrol gelirlerinin harcanmasını sınırlayan ve petrol gelirlerine bağımlı hale gelmeye karşı yaratılan bütçe kuralının rolünü hatırlatarak, “Bütçe kuralı doğrudan bunun için çalışıyor. Bu bağımlılığa düşmememiz için harcamalarda petrole bağımsızlığımızı artıracak tedbirler var. Bildiğiniz gibi bütçe kuralı petrol fiyatları yükseldiğinde harcamaların artmasına izin vermiyor. Buna göre petrol fiyatları düştüğünde harcamayı kısmak zorunda değiliz. Bu anlamda mali kural zaten bu iş için çalışıyor ve taban fiyat varil başına 44-45 dolar” ifadelerini kullandı.

Bütçe planlamalarında petrolde varil başına taban fiyatın giderek geriye çekilmesiyle bütçenin petrol gelirlerine bağımlılığından kurtarılacağını söyleyen Kudrin, kademeli olarak varil başına taban fiyatın önce 40 dolara, sonra da 30 dolara indirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Aralık başında Sayıştay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu bütçesinin petrol ve gaz gelirlerine bağımlılığının 2021 yılının ilk 9 ayı verilerine göre arttığı belirtilmişti.

Sayıştay raporuna göre, hazinede geçtiğimiz yılın ilk üç çeyreğinde petrol ve gaz gelirlerinin payının yüzde 34,5 ile toplam gelirlerin üçte birinden fazlasını oluşturduğu belirtilirken, bu payın bir yıl öncesine göre 5,3 puan daha yüksek olduğu vurgulandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...