18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Hükümet, QR kodu yasasını erteleme kararı aldı

Hükümet, QR kodu yasasını erteleme kararı aldı

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Bakanlar Kurulu’nun iktidar partisi Birleşik Rusya ile birlikte Devlet Duması ikinci oturumunda QR kodları ile ilgili tasarının değerlendirilmesini ertelediğini duyurdu.

Gazetecilere verdiği demeçte hükümetin epidemiyolojik durumun gelişimine göre karar alacağını söyleyen Golikova, “QR kodu yasa tasarının ikinci oturumda değerlendirilmesini ertelemekle ilgili ortak karar almış bulunuyoruz” diye konuştu.

Devlet Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, halka açık yerlerde QR kodu uygulamasıyla ilgili yasa tasarısının parlamentonun alt kanadında değerlendirmesini ertelendiğini doğrularken, Bakanlar Kurulu’nun Birleşik Rusya Partisi ile birlikte belgeyi meclise sunmadan önce tekrar gözden geçirilmek üzere ertelemeyi teklif ettiğini açıkladı.

QR kodu yasası

Hükümetin daha önce sunduğu yasa tasarısına göre, 1 Şubat 2022 itibariyle aşı olmayıp sertifika ve QR kodu sahibi olmayan vatandaşlar, halka açık etkinlikler, kafe, restoran ve perakende mağazalarını ziyaret edemeyecekti.

Devlet Duması Başkanı Volodin, 12 Kasım’da Rus hükümeti tarafından Devlet Duması’na ülkede QR kodu zorunluluğuna ilişkin iki yasa tasarısı sunduğunu belirtilirken, ilk yasa tasarısının kafe, restoran, gıda dışı perakende mağazalarıyla birlikte halka açık ve kültürel etkinliklerde aşı olduktan sonra QR kodu sahibi bireylerin kabulünü içerdiğini belirtmişti.

İkinci yasa tasarısı hemen reddedildi

Hükümetin Duma’ya sunduğu ikinci yasa tasarısı ise hava ve demiryolu ile ulaşımı içeriyordu.

Buna göre uçak veya tren bileti satın almak isteyen vatandaşların QR kodu göstermesi zorunlu olurken, uçağa veya tren vagonuna binmek için yolcuların QR kodu göstermesi de gerekecekti.

Havayolu ve demiryolu ulaşımında QR kodu yasasının büyük ihtimalle kabul edileceği ve 1 Şubat 2022 itibariyle de yürürlüğe girmesi bekleniyordu.

Resmi Telegram hesabında belgenin parlamentonun alt kanadı tarafından ilk oturumda onaylandığını belirten Volodin, 13 Aralık’ta hükümetin QR kodu zorunluluğunun ulaşımda kullanılmasına ilişkin ikinci yasa tasarısını geri çevirdiklerini duyurmuştu.

Yasa tasarısının kamuoyu ile tartışıldıktan sonra değerlendirmeye alınmamasına karar verildiğini vurgulayan Volodin konu hakkında yaptığı açıklamada “Bölge yönetimleri ve vatandaşlarımızın tepkilerini de inceledik. Toplumun ulaşımda QR kodu zorunluluğunu istemediğini, bölge makamlarının ise yeterli altyapıya sahip olmadığını gördük. Bu yüzden yasa tasarısının gündemden çıkarılması konusunu görüşeceğiz” diye konuşmuştu.

Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in salgın sırasında salgın sırasında aceleyle verilen kararların kabul edilemez olduğunu söylediğini hatırlatan Volodin, işaret ettiğini Putin’in de altını çizdiği “insanların hak ve özgürlüklerini sınırlamamak için” ulaşım sisteminin hazır olup olmadığını dikkatlice incelemek gerektiğini sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...