18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Rusya'da en çok hangi ülkeden göçmenin çalıştığı açıklandı

Rusya’da en çok hangi ülkeden göçmenin çalıştığı açıklandı

Rusya İçişleri Bakanlığı (MVD) Göç İdaresi Müdürlüğü Başkanı Valentina Kazakova, ülkede yabancı işçi statüsünde yasal olarak yaşayan yabancı işçi göçmenlerin yüzde 82’sinden fazlasının Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan vatandaşları olduğunu açıkladı.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinin geleneksel olarak ekonomik, sosyo-kültürel ve tarihsel bağlara dayalı olarak Rusya’nın işgücü kaynaklarından biri olduğunu vurgulayan Kazakova, İçişleri Bakanlığı’nın Rusya’daki yabancılar üzerindeki kontrol sistemini iyileştirmeye çalıştığını belirterek kamu düzenini ihlaller de dahil olmak üzere ağır idari suçlar işlediği belirlenen yabancıların ülkeden sınır dışı edilmesi ile ilgili mevzuatın hazırlandığını vurguladı.

Göç İdaresi Müdürlüğü Başkanı, ayrıca ülkede kapsamlı bir göç mevzuatı reformunun parçası olarak, yabancı vatandaşlar için elektronik bilgi taşıyıcılı yeni kimlik uygulamasının da sürdüğünü belirtti.

Yabancılar için yeni kimlik kartları hakkında açıklama

Rusya İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü, geçtiğimiz yılın sonunda yeni yıldan itibaren ülkedeki tüm göçmenlerin almak zorunda olduğu yeni kimlik kartları hakkında açıklama yapmıştı.

Rusya’ya gelen ve uzun süre çalışıp yaşamayı planlayan göçmen işçi ve yabancılara elektronik çipli kartlar verileceğini hatırlatan Göç İdaresi Başkan Yardımcısı Kirill Adzinov, yeni kimliklerin yabancı vatandaşlar için zorunlu olduğunu vurgularken, kart başvurularında parmak izi kaydı ve biyometrik fotoğraf uygulaması olacağı konusunda uyardı.

Ehliyet belgesi ölçülerine sahip olacak olan bu belgenin yabancılar için tek kimlik kartı (ID) haline geleceğini belirten Adzinov, kimlik kartının biyometrik verilerle birlikte kişisel verilerin yanı sıra, göçmenin durumu verilen vize ve geçerlilik süresi hakkında bilgiler içeren bir çip içereceğini de söyledi.

MVD’nin hazırladığı yeni yasaya göre bundan sonra Rusya’daki bir yabancının kimliğini belgeleyen tek bir belgenin sunulmasının hem yabancı vatandaşların hem de devletin işini kolaylaştıracağını söyleyen Göç İdaresi Başkan Yardımcısı, “Biyometrik veriler, yabancı vatandaşın mevcut durum hakkında bilgileri, verilen vize ve geçerlilik süresi dahil olmak üzere tüm kişisel verileri içeren bir elektronik taşıyıcı (çip) içerecek. Bu şekilde Rusya’da kamu hizmetleriyle birlikte banka, emlak ve iş alanı dahil tüm hizmetler basitleştirilmiş bir hal alacak” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda yabancılar için yeni ID kartları hakkında kamuoyunu bilgilendiren MVD Basın Servisi, elektronik işleve sahip plastik kimlik kartı zorunluluğuna ilişkin kararın 29 Aralık 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğini belirtmiş, kart ölçülerinin 5,6 x 53,98 mm olacağını, ön ve arka yüzlerden oluşacağını, ön yüzünde 30×40 mm ölçülerinde yabancı vatandaşın renkli veya siyah beyaz fotoğrafı olacağını aktarmıştı.

Belgenin ön yüzünün yabancı vatandaş için verilen kimlik numarasıyla birlikte adı, soyadı, doğum tarihi ve cinsiyet bilgilerini içereceği, arka yüzünde ise yabancının vatandaşlığı hakkında bilgilerin yer alacağı söylenirken, kimlik kartına yabancı vatandaş hakkında bilgileri içeren ve temassız arayüze sahip mikro devre şeklinde bir çip yerleştirileceği bildirildi.

Kimlik, üzerindeki çipte tanımlamaya uygun bir şekilde yabancı vatandaşların iki adet parmak izinin de bulunacağı parmak izi desenlerinin elektronik bir görüntüsünü de içerecek.

Rusya İçişleri Bakanlığı (MVD) 2021 yılının ilk 11 ayında Rus pasaportu alan yabancı vatandaş sayısının 667 bin kişiyi geçtiğini belirterek bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre 105 bin kişi daha fazla olduğunu açıklamıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...