18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Türkiye'ye tatil turları ucuzladı

Türkiye’ye tatil turları ucuzladı

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından paylaşılan haftalık enflasyon raporuna göre, Aralık 2021 döneminde Türkiye’ye yapılan tatil turu maliyetinin aylık bazda yüzde 36,4 düşüş gösterirken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tatil fiyatları bir önceki aya göre yüzde 11,1 ucuzladı.

Aralık ayında Rusya’da dış turizm hizmetlerinde maliyetlerin genel olarak kasım ayına göre yüzde 8,59 düşüş gösterdiği ifade edilen Rosstat raporunda, öte yandan Rusya sınırları içerisinde gezi turlarının fiyatlarında yüzde 1,3 artış gerçekleştiği, otel ve diğer konaklama hizmetlerinde üç ve daha fazla yıldızlı otellerde fiyatların yüzde 4,9, bir ve iki yıldızlı otel ve motellerde konaklama maliyetlerinin ise yüzde 1,4 oranında ucuzladığı vurgulandı.

Rosstat, daha önce 23 Kasım-29 Kasım 2021 haftası içinde Türkiye’ye yapılan tur maliyetinin bir önceki haftaya göre yüzde 55,18 arttığını bildirmiş, yılbaşı öncesi yükselen tatil turu fiyatlarının haftalık enflasyona en olumsuz etkiyi yaptığını bildirmişti.

16 Kasım-22 Kasım 2021 haftasında Türkiye’ye tur fiyatlarındaki artış yüzde 4,7 olurken, Kasım 2021’de Türkiye’ye yapılan turların maliyetinde bir önceki aya göre 1,6 kat artış gözlemlendiği, yılın başından bu yana ise Türkiye’ye seyahat fiyatlarının yüzde 89,3 arttığı kaydedildi.

Yakın zamanda Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, geçtiğimiz yılbaşı döneminde yurtdışı tur maliyetlerinin geçen yıla göre ortalama yüzde 15 ila yüzde 60 oranlarında arttığını söyledi.

“Yurtdışına tur operatörleri tarafından düzenlenen organize turlarda fiyatlar ortalama yüzde 15 ile 60 oranlarında artış gösterdi.Yalnızca bazı destinasyonlarda fiyatlar önemsiz derecede arttı” diyen Lomidze, Mısır’a düzenlenen yeni yıl turunun ortalama maliyetinin 80 bin rublenin biraz üzerine çıktığını,  Türkiye’ye düzenlenen iki kişilik yeni yıl tatillerinde ise ortalama tutarın 91 bin ila 99 bin rubleye çıktığını bildirdi.

Rusya’da faaliyet gösteren en büyük seyahat acentelerinden Coral Travel’a göre tur fiyatlarındaki artış pandemi öncesine göre yüzde  32 oranlarında belirlenirken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) turlarında ise fiyat artışlarının yüzde 60’a kadar yükseldiği, ortalama maliyetin 115-160 bin ruble olarak kaydedildiği aktarıldı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Ocak-Kasım 2021 döneminde Türkiye’yi yaklaşık 4,6 milyon Rus turistin ziyaret ettiğini açıklamıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...