18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Ruble ve borsalar, Ryabkov’un olumsuz açıklamaları sonrası düşüşte

Ruble ve borsalar, Ryabkov’un olumsuz açıklamaları sonrası düşüşte

Rus para birimi ve Moskova Borsası (MOEX), Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’un ABD ve NATO ile günlerdir süren güvenlik teklifleri müzakereleri hakkındaki olumsuz yorumları sonrası düşüşe geçti.

ABD doları Moskova saatiyle 14:37’de bir önceki işlem seansının kapanış seviyesinden 35,25 kopeek yükselerek 75,06’dan işlem görmeye başlarken, Euro da 54,5 kopeek artarak 86,42 seviyelerine yükseldi.

Moskova Borsası’nda ise endekslerde düşüş yaşandığı kaydedilirken, 13 Ocak saat 14:37 itibariyle borsa endeksleri 1,85 puan düşüşle 3759,24 puan olarak gözlemleniyor. RTS endeksi de yüzde 2,15 düşüşle 1578,08 puana geriledi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde ABD heyetiyle Rusya’nın güvenlik tekliflerine ilişkin görüşmeler hakkında konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, NATO ve ABD’nin sundukları güvenlik garantilerine ilişkin teklifleri kabul etmek niyetinde olmadıklarını vurgularken, ne ABD‘nin ne de NATO’nun Doğu’ya doğru ilerlemekten vazgeçmek istemediğini aktarmıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...