18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Lavrov: ABD, güvenlik garantileri teklifimizi bir hafta içinde yanıtlama sözü verdi

Lavrov: ABD, güvenlik garantileri teklifimizi bir hafta içinde yanıtlama sözü verdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen ABD ve Rusya arasındaki güvenlikle ilgili görüşmeleri ardından Washington’un yanıtını bir hafta içerisinde yazılı olarak paylaşmaya söz verdiğini açıkladı.

“Hem Washington yönetimi hem de NATO Genel Sekreteri, Moskova’nın güvenlik garantisi önerilerine bir hafta içerisinde yazılı olarak yanıt vereceklerine söz verdi” diyen Lavrov, görüşmeler sırasında Batı’nın pozisyonunun oldukça sert olduğunu vurguladığı açıklamalarına şöyle devam etti: Batı, müzakerelerde kibirli ve tavizsiz pozisyon aldı. Hem ABD hem NATO, dünyada kendi egemenliğini savunma girişimini yansıttı. Ancak yine de sakin geçen görüşmelerde fikirlerini ticari ve pragmatik bir şekilde ifade ettiler. Bu da bize Washington’un tekliflerimizi anladığını ve olası kararları ile ilgili şimdiden bir tahmin imkanı veriyor.

ABD ve Stoltenberg söz verdi

Rusya’nın güvenlik garantileri konusunu ABD ve NATO ilişkilerinin en öncelikli konusu olarak gördüklerinin altını çizen Dışişleri Bakanı, “Amerikalılar görüşmeler sonrası yanıtlarını yazıya dökmeyi ‘deneyeceklerine’ dair söz verdiler. Biz de onlara önümüzdeki hafta içerisinde mutlaka ‘denemeleri’ gerektiğini söyledik. Kuzey Atlantik İttifakı adına NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de önümüzdeki hafta içerisinde yazılı olarak yanıt verileceğini söyledi. Bir hafta içinde yanıtlarımızı aldıktan sonra Devlet Başkanı Vladimir Putin’e savunma bakanımız ile rapor vereceğiz ve önümüzdeki adımlara bakacağız” ifadelerini kullandı.

NATO ve ABD, genişlemeyeceği sözü vermişti

Federal TV kanalında Büyük Oyun programına konuşan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve İngiltere’nin geçmişte Moskova’ya NATO’yu genişletmeme sözü verdiğini hatırlatarak, NATO‘nun genişletilmemesi konusunda bu tür sözler ABD ABD eski Dışişleri Bakanı James Baker tarafından Şubat ve Mayıs 1990’da o zamanki SSCB lideri Mihail Gorbaçov’a verilmişti. Baker o zamanlar NATO askeri altyapısının bir santimetre dahi doğuya genişlemeyeceğini söylemişti. Daha sonra yine 90’larda, İngiltere Başbakanı John Major, o zamanki Sovyetler Birliği Savunma Bakanı Dmitry Yazov ile konuşmasında Polonya ve Macaristan’ın NATO’ya katılma talepleri ile ilgili NATO’nun Doğu’ya doğru genişlemesi ile ilgili herhangi bir planı olmadığına dair güvence vermişti” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ruslar 2021’de Türkiye’de yüzde 75 daha fazla konut aldı

Rus vatandaşları, Türkiye'de 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla neredeyse yüzde 75 daha fazla gayrimenkul satın alırken, geçen yıl aldıkları konut sayısı...

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...