18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Erken ölüm oranının en yüksek olduğu bölgeler açıklandı

Erken ölüm oranının en yüksek olduğu bölgeler açıklandı

Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar, ülkede en erken ölümlerin kaydedildiği bölgeleri gözler önüne serdi.

Bölgesel ölüm verilerinin dikkate alınarak hazırlanan rapora göre, Rusya’nın bölgeleri arasında vatandaşların ortalama yaşam süresinden 7,76 yıl daha kısa yaşadığı Çukotka Özerk Okrugu, erken ölümlerde lider bölge olurken, ikinci sırada vatandaşların 7,18 yıl daha kısa yaşam süresine sahip olduğu Çeçenistan yer aldı.

Üçüncü sırada ortalamadan 7,17 yıl daha erken ölüm oranlarına sahip Nenets Özerk Okrugu bulunurken, ilk beşte ayrıca 7,16 yıl daha düşük yaşam süresiyle Tuva Cumhuriyeti (7.16) ve 6,91 daha düşük yaşam süresiyle Orenburg Bölgesi yer aldı.

Rusya Sağlık Bakanlığı, erken ölümlerin ana nedeninin kalp ve damar hastalıkları olduğunu kaydettiği araştırmasında, hesaplamalarda ölüm oranının yaşam beklentisiyle karşılaştırdığı, 2050 yılına kadar Rusya’da yaşam beklentisinin 92 yıla ulaşması hedeflendiği de eklendi.

Ağustos sonlarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümete 2025 yılı sonuna kadar ülkede 75 yıllık yaşam süresi hedeflerine ulaşılmasının sağlanması talimatı vermişti.

Rus lider, yaşam sürelerinin uzatılmasıyla birlikte yoksulluk göstergelerinin de dikkate alınmasını, hükümetin özellikle çocuklu aileler dahil olmak üzere nüfusun gelirini artırmak için uygulanan ek önlemleri güncelleyerek 1 Kasım 2021 tarihine kadar kendisine sunulması talimatını verdi.

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı’na göre, 2019’da Rusya’da ortalama yaşam süresi 73,4 yaş ile tarihi rekora ulaşmıştı. Aynı zamanda bakanlık, çalışmaya uygun nüfusun ölüm oranlarında da düşüş gözlemlediklerini bildirmişti. İstatistiklerde belirtilen ölüm oranlarına göre, belirtilen nüfus kategorisindeki erkeklerde yüzde 3,5 ve kadınlarda ise yüzde 2,1’lik düşüş gözlemlenmişti.

Ekim ayında konuşan Rusya Ticaret ve Sanayi Odası (TPP) Mali, Sanayi ve Yatırım Politikası Konseyi üyesi Dmitry Lyubomudrov, Rusya nüfusunun yoksullaşma nedeniyle bir milyon kişi azalacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), Ocak-Temmuz 2021 döneminde Rusya nüfusunda meydana gelen düşüşün 512,5 bin kişiye ulaştığını, bu rakamların 2020 yılının aynı dönemine kıyasla yaklaşık 200 bin kişi daha fazla olduğu açıklamıştı.

Hükümetin tahminine göre, Rusya nüfusu iki yıl içinde bir milyondan fazla azalacak. 2021’in sonunda Rusya’da yaşayan toplam insan sayısının 535 bin 500 bin kişi azalacağını öngören Rus hükümeti, 2022’de ise Rus nüfusunda 533,400 bin kişilik azalma yaşanacağını tahmin ediyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ruslar 2021’de Türkiye’de yüzde 75 daha fazla konut aldı

Rus vatandaşları, Türkiye'de 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla neredeyse yüzde 75 daha fazla gayrimenkul satın alırken, geçen yıl aldıkları konut sayısı...

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...