18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Rusya, güvenlikle ilgili tekliflerine NATO'dan "kesin" yanıt bekliyor

Rusya, güvenlikle ilgili tekliflerine NATO’dan “kesin” yanıt bekliyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcı Aleksandr Gruşko, güvenlikle ilgili tekliflerine NATO’dan “kesin” yanıt vermesini beklediklerini söyledi.

Gruşko, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan NATO-Rusya Konseyi toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Toplantının “açık”, “derin” ve “kapsamlı” olduğunu belirten Gruşko, “Eğer bu toplantı gerçekleşmeseydi, mevcut sorunların tam anlamıyla gündeme getirilmesi mümkün olmazdı. Bu sorunların bu kadar açık ve keskin şekilde ele alındığını hatırlamıyor. Samimi bir görüşme oldu. Görüşme, kimin nerede olduğunu ve hangi zorlukla karşı karşıya kalacağını anlamamıza yardımcı oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Gruşko, Rusya ve NATO’nun pozisyonlarının birbirinden farklı olduğuna işaret ederek, “Bugün birleştirici olumlu gündemimiz hiç yok.” ifadesini kullandı.

NATO’nun Rusya’nın güvenlikle ilgili teklifleri kabul edeceği umudunu paylaşan Gruşko, “NATO ülkelerinden, sunduğumuz önerileri uygulama yolunda ne şekilde ilerleyecekleri konusunda görüşlerini sunmalarını veya bunların neden kabul edilemez olduğunu açıklamalarını bekliyoruz.” dedi.

Gruşko, “İlk adımı attık. Görüşlerimizi kağıda döktük ve bu konuda ilerlemeyi ne şekilde gördüğümüzü yayınladık. Bugün ortaklarımızı hangi yönde hareket edileceğine dair görüşlerini kağıda dökmeye çağırdık.” şeklinde konuştu.

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, güvenlik teklifleri konusunda ödün vermesi karşılığında ne kabul edebilir?” sorusunu yanıtlayan Gruşko, “Herhangi bir ödün söz konusu değil.” ifadesini kullandı.

Gruşko: NATO’nun genişlemesine karşı koyacağız

Gruşko, NATO’ya 1997’den itibaren birçok ülkenin üye olduğuna dikkati çekerek, “NATO’nun genişlemesi süreci, Avrupa’daki güvenliğinin kötüleşmesini ciddi şekilde etkiliyor. Bu, güvenliğimizi de ciddi şekilde kötüleştiriyor ve kabul edilemez riskler oluşturuyor. Buna karşı koyacağız.” diye konuştu.

Bunun, Avrupa’nın güvenliği için öngörülmeyen ciddi sonuçlara yol açabileceğini NATO’ya toplantıda açık açık anlattıklarını belirten Gruşko, Rusya ve NATO arasında “temas sınırının” belirlenmesi ve NATO’nun doğuya doğru ilerlemeyeceğini garanti etmesi gerektiğini vurguladı.

NATO’nun izlediği pozisyondan vazgeçmesi durumunda, diplomatik kanalların yeniden oluşturulabileceğini belirten Gruşko, NATO ile silahların konuşlandırılması konusunda diyaloğa hazır olduklarını dile getirdi.

NATO’nun Ukrayna’ya askeri destek sağlamaktan vazgeçmesi gerekiyor

NATO’nun Rusya’yı durdurma yönünde siyaset izlediğini ve bunun için “büyük miktarda” kaynak ayırdığına dikkati çeken Gruşko, şunları kaydetti:

“NATO ülkelerinin Ukrayna’ya askeri destek sağlamaktan ve silah göndermekten vazgeçmesi, askeri eğitmenler ile askerlerini geri çekmesi gerekiyor. Bunu Minsk anlaşmalarının hükümleri de öngörüyor.”

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin

Rus tarafı, tekliflerin yapıcı şekilde istişare edileceğini umuyor

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin de NATO ile ilişkilerinin “düşük ve “kritik” seviyede bulunduğunu belirterek, “Bu, küresel istikrarsızlık, terör tehdidi, silahlanma yarışının yeniden başlatılması ve Avrupa’daki güvenlik mimarisinin tamamen bozulması ışığında gerçekleşiyor.” dedi.

Rusya’nın NATO’ya gerilimin azaltılması yönünde önlemler almayı birçok kez teklif ettiğini ancak bu tekliflerin dikkate alınmadığını söyleyen Fomin, “Bu, olay ve çatışmaların meydana gelmesi için ön koşullar yaratıyor, güvenliğin temellerini baltalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Fomin, “Rus tarafı, Rusya Federasyonu’nun güvenlik garantileriyle ilgili anlaşmaların bir an önce hazırlanması için tekliflerin yapıcı şekilde istişare edileceğini umuyor.” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman (solda)

NATO-Rusya Konseyi toplantısını değerlendiren ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, NATO-Rusya Konseyi toplantısında Moskova’nın sunduğu tekliflerin kabul edilebilir olmadığını ve Rus heyetinin, Ukrayna sınırında gerilimi düşürme konusunda herhangi bir taahhüt vermediğini belirtti.

Sherman, NATO-Rusya Konseyi toplantısında, 30 NATO üyesinin ayrı ayrı söz alarak konuştuğunu ancak tamamının birlik içinde ülkelerin ittifak tercihlerine ve egemenlik haklarına saygı duyulması gibi temel prensipler konusunda aynı noktalara vurgu yaptığını söyledi.

Rus heyetin de kapsamlı değerlendirmelerde bulunduğuna ve Moskova’nın tekliflerini net bir şekilde masaya koyduğuna işaret eden Sherman, “Rusya’nın ana teklifleri dahil heyetin değerlendirmeleri tek kelime ile kabul edilebilir şeyler değildi.” değerlendirmesinde bulundu.

Sherman, bu teklifler konusundaki bir soruya yanıt verirken, “Ruslara, temel olarak şunları söyledik: ‘Masaya koyduklarınızdan bazıları kabul edilebilir şeyler değil. NATO’nun daha fazla genişlemeyeceğini kabul edemeyiz. 1997’ye geri dönemeyiz. Avrupa’daki her şeyin Avrupa dışına çıkarılacağını kabul edemeyiz.'” diye konuştu.

Rusya’nın, başta Ukrayna sınırına yakın bölgelerdeki askeri yığınaklarıyla neden olduğu gerilim olmak üzere Doğu Avrupa’da tansiyonu yükseltmesinin istikrara zarar verdiğini yineleyen Sherman, tüm müttefiklerin, NATO ülkelerinin savunması konusunda kararlı olduğunu ifade ettiğini ve Rusya’nın, Ukrayna’yı işgal etmesinin bedelinin ağır olacağı konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Sherman, Rusya’nın NATO’nun genişlemesine karşı tutumuna da değinerek “ABD ve NATO olarak, bir savunma ittifakı olan NATO’nun açık kapı politikasını kapatmayacağız. NATO sadece bir savunma ittifakıdır. NATO üyelerini korumak için vardır. NATO hiçbir zaman kuvvetle, korkutmayla, sindirmeyle genişlememiştir. NATO’ya katılmak ve NATO’da kalmak ülkelerin egemen kararıdır.” ifadelerini kullandı.

NATO’nun, Rusya’ya bir tehdit olmadığına vurgu yapan Sherman, tüm ittifakın bölgede sürdürülebilir güvenlik ve istikrar için Rusya ile diplomatik angajmana bağlı olduğunu dile getirdi.

Sherman, ayrıca NATO müttefiklerinin Rusya ile çalışabilecekleri alanlar olduğuna inandığını belirtti.

Toplantıda, Cenevre’deki ABD-Rusya Stratejik İstikrar Diyalog toplantısına ilişkin sorulara da yanıt veren Sherman, “Cenevre’deki SİD toplantısında, ABD, iki ülkenin stratejik menfaatine olacak ve stratejik istikrarı artıracak, iki ülkenin karşılıklı olarak atabileceği birkaç adım konusunda ön fikir ortaya attı.” dedi.

Sherman, Rus heyete bu fikirleri müzakere etmeye hazır olduklarını söylediklerini ifade ederken bu adımları detaylandırmadı.

Amerikan medyasına önceki hafta yapılan bir sızıntıda, ABD’nin Rusya’ya Doğu Avrupa’daki askeri varlığını karşılıklı olarak azaltmayı teklif edeceği iddia edilmişti.

Rusya, Ukrayna sınırındaki gerilimi azaltma sözü vermedi

Sherman, NATO’nun Rusya’ya sunduğu tekliflere ilişkin bir soruya, Rus heyetin NATO‘nun tekliflerini görüşmeye hazır olmadığı yanıtını verdi.

Rus heyetin, Ukrayna konusunda herhangi bir taahhütte bulunup bulunmadığına ilişkin soruya yanıt veren Sherman, “Gerilimi düşürme konusunda herhangi bir vaat verilmedi ancak bunun olmayacağına dair de bir beyanat olmadı.” diye konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...