30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rus banka müşterilerini dolandırma olaylarında düşüş yaşanıyor

Rus banka müşterilerini dolandırma olaylarında düşüş yaşanıyor

Rusya Merkez Bankası’nın incelemesine göre, ülkedeki banka müşterilerinin banka hesaplarından sosyal mühendislik yoluyla para hırsızlığı olaylarında son bir yılda yüzde 18 düşüş yaşanarak bu yöntemle dolandırıcılığın payı yüzde 48’e geriledi.

Rusya Merkez Bankası Bilgi Güvenliği Departmanı Müdürü Vadim Uvarov konu hakkında yaptığı açıklamada, 2020’in dokuz ayında müşterilerin rızası dışında gerçekleşen tüm dolandırıcılık işlemlerinin yüzde 66’sının müşterileri aldatma veya güveni kötüye kullanma yoluyla kendi başlarına işlem yapmaya teşvik etmenin bir sonucu olarak sözde “sosyal mühendislik” yöntemleri kullanılarak gerçekleştirildiğini bildirdi.

2021 yılının ilk dokuz ayında bu tür dolandırıcılık yönteminin payının yüzde 48’e düştüğünü belirten Uvarov, “Bu gösterge 2020’ye göre yüzde 18 azalarak yüzde 48’e düştü. Giderek düştüğünü de gözlemliyoruz. Aynı zamanda Merkez Bankası’na bankalardan siber saldırılara yönelik şikayetlerde de düşüş kaydediliyor” diye konuştu.

Bu yılın başından itibaren Merkez Bankası’nın tespit ettiği 2 bin 200’den fazla internet sitesini dolandırıcılık şüphesiyle Başsavcılığa bildirdiğinin altını çizen Uvarov, sosyal mühendislik yoluyla dolandırıcılıkta yaşanan düşüşün Merkez Bankası ve bankaların halkı bilgilendirmesi ve sistematik çalışmaları sayesinde meydana geldiğini sözlerine ekledi.

Temmuz ayında Merkez Bankası’nın incelemesine göre, siber dolandırıcılar tarafından bu yılın ilk çeyreğinde Rus bankalarının müşterilerinden çalınan para hacimleri, geçen yılın aynı dönemine göre 1,6 kat artarak 2,87 milyar rubleye ulaşmıştı.

Geçtiğimiz yıl siber saldırganlar tarafından banka müşterilerinden 1,83 milyar ruble çalındığının hatırlatıldığı Merkez Bankası raporunda, bu yılın ilk çeyreğinde müşterinin rızası olmadan yapılan toplam işlem hacminin yüzde 57, işlem sayılarının da yüzde 40 arttığı ifade edildi.

Öte yandan sosyal mühendislik yöntemlerini kullanan dolandırıcılığın payının yüzde 64’ten yüzde 56,2 oranlarına düştüğü belirtilen raporda, “Bu yılın ilk çeyreğinde yetkisiz işlemlerin hacim ve sayısındaki büyüme, vatandaşların daha aktif bir şekilde çevrimiçi alışveriş ve çevrimiçi ödeme formatına geçmesiyle meydana gelmiştir” ifadelerine yer verildi.

Yakın zamanda Rusya Milli Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Rusya Merkez Bankası ile birlikte ülkedeki ilk ve ortaöğretim ders müfredatına finansal okuryazarlık dersi ekleyeceğini bildirmişti.

Tüm ilk ve öğretim kurumları için zorunlu hale gelecek disiplinin Rusya Merkez Bankası ile ortaklaşa hazırlandığı ifade edilen bakanlık açıklamasında, finansal okuryazarlık dersinin 1 Eylül 2022 itibariyle müfredata gireceği ifade edildi.

İlköğretim sınıflarında matematik ve çevre bilgisi dersleri kapsamında verilecek finansal okuryazarlık disiplini, beşinci sınıftan dokuzuncu sınıfa kadar ise sosyal bilgiler ve coğrafya derslerine eklenecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...