30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Ruble, dünyanın en popüler 20 para birimi arasında

Ruble, dünyanın en popüler 20 para birimi arasında

Tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlayan hizmet olan SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) tarafından paylaşılan ekim ayı verilerine göre, Rus rublesi en popüler dünya para birimleri derecelendirmesinde ilk 20’ye girerken, uluslararası ödemelerdeki payını da yüzde 0,2’ye çıkardı.

BCS World of Investments yatırım danışmanlık şirketi Analitik Departman Başkanı Vasily Karpunin, emtia fiyatlarındaki artış ve rublenin diğer para birimlerine göre güç kazanmasıyla Rus rublesinin ekim ayında Avrasya Ekonomik Birliği platformunun en değerli para birim olduğunu vurguladı.

SWIFT tarafından paylaşılan temmuz ayı verilerine göre Aralık 2016’dan bu yana ilk kez uluslararası ödemelerde yüzde 0,18’lik pay alarak dünyanın ilk 20 en popüler para birimine giren Rus para birimi, ağustos ayında bu pozisyonunu korumasına rağmen eylül ayında sıralamadan çıkarak yerini Macar forintine bırakmıştı.

Ancak geçen ay yeniden 20. sıraya yerleşen ruble, uluslararası ödemelerdeki payını yüzde 0,2’ye çıkardı.

Karpunin, ekim ayında rublenin değerini artıran bir dizi faktörü işaret ederek, “Bu sonuç aynı zamanda emtia fiyatlarındaki artıştan kaynaklanır. Çünkü birçok Rus şirketi karşı tarafla sözleşmeler çerçevesinde uluslararası ödemelerini ruble cinsinden yapabilir. Dolayısıyla ürün fiyatlarındaki artış, mantıksal olarak, toplam ciro yapısında rublenin payını artırmaktadır. Aynı zamanda Rus rublesi Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri arasındaki ticarette ana bölgesel para birimi olmaya devam ediyor. Buna ek olarak, ruble, diğer birçok önemli para birimine kıyasla şu anda en yüksek reel faiz oranlarından birini sunan para birimidir” ifadelerini kullandı.

SWIFT verilerine göre bu yılın ekim ayında dünyada uluslararası ödemelerde kullanılan en popüler para birimleri arasında ilk sırayı yine ABD doları alırken, ancak ay içindeki payı 0,29 puan azalarak yüzde 39,16’ya geriledi.

İkinci sırayı, bir önceki ay yüzde 37,9’a karşı yüzde 38,07’lik payla Euro alırken İngiliz sterlini ekim ayında ödemelerdeki payını 0,35 puan artırarak yüzde 6,41 ile üçüncü sıraya yerleşti.

Uluslararası ödemelerde kullanılan para birimleri arasında en çok paya sahip ilk 5 arasında, ödemelerdeki ağırlığı sembolik olarak 0,06 yüzde puan artarak yüzde 2,9’a ulaşan Japon yeni ve eylül ayındaki yüzde 2,19’lik paya karşı ekimde yüzde 1,85 pay alan Çin yuanı yer aldı.

Dünyada en çok kullanılan 10 para birimi arasında Kanada doları (yüzde 1,66), Avustralya doları (yüzde 1,42), Hong Kong doları (yüzde bir), Singapur doları (yüzde 0,97) ve Tayland bahtı (yüzde 0,73) da bulunuyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...