30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da borsa ve ruble jeopolitik riskler nedeniyle düşüşte

Rusya’da borsa ve ruble jeopolitik riskler nedeniyle düşüşte

Moskova Borsası (MOEX), jeopolitik risklerin artması ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle çöküş yaşarken, Rus rublesi de ABD doları ve Euro’ya karşı güç kaybediyor.

Rus rublesi haftanın ilk gününde dolar karşısında yüzde 2,2 değer kaybederek 75 seviyesine, avro karşısında da yüzde 1,7 düşerek 84,4’e geriledi.

Moskova Borsası endeksi yüzde 3,6 değer kaybederek 3872 puana düşerken, RTS endeksi de yüzde 5,2’nin üzerinde azalarak 1633 puana kadar düştü.

19 Kasım’da Moskova Borsası endeksi 4 bin puana gerileyerek 22 Eylül’den bu yana en düşük seviyeye ulaşmıştı

Son iki hafta üst üste düşüş yaşanan MOEX’de, bu çöküşü Avrupa’daki yeni COVID-19 kısıtlamaların da desteklediğini belirten analistler, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik ve askeri çatışma ihtimalinin artmasının yanı sıra, petrol fiyatlarındaki düşüşün Rus piyasalarında aşağı yönlü baskı yarattığına işaret ediyor.

Uzmanlar, borsalarda yaşanan düşüşün aralık ayı ortasına kadar sürebileceğini de iletiyor.

Borsalarda ABD doları 22 Kasım 2021 akşamı işlemlerin kapanışında 74 ruble 83 kopeek olarak kaydedilirken, Euro ise günü 84 ruble 10 kopeek ile kapattı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...