30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Putin, uzaktan çalışmayı resmileştiren yasayı imzaladı

Putin, uzaktan çalışmayı resmileştiren yasayı imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından uzaktan çalışma formatının Rus İş Kanunu’na entegre edilmesi için hazırladığı yasayı imzaladı.

22 Kasım 2021 itibariyle Rusya Federasyonu Resmi Yasal Bilgi Portalı’nda yayınlanan yeni yasa, İş Kanunu’nda değişiklik yapılmasını sağlarken, çalışma sözleşmeleriyle ilgili belgelerin elektronik formda kağıt üzerinde çoğaltmadan kullanılmasını önünü açıyor.

Çalışma Bakanlığı, yasanın temel amaçlarından birinin uzaktan istihdamı daha kolay hale getirmek olduğunu vurgularken, yeni kurallara göre kağıt biçiminde düzenlenen çalışma belgelerinin yanında elektronik belgelerin iş sözleşmelerinde geçerliliğine olanak tanınıyor.

Kanuna ilişkin açıklayıcı notta, İş Kanunu’na getirilen yeni yasayla birlikte işe başvuranların başka bir bölgeden bir işi ve işvereni seçebileceği, uzaktan görüşme yapabileceği ve işe alınırken işverenle yapılacak iş sözleşmesini uzaktan imzalayabilmesine hak tanındığı belirtiliyor.

Devlet Duması’ndaki ikinci oturumda değiştirilerek güncellenen yasada, yeniliklerin işten çıkarma emirleri, iş sicilleri, işgücü faaliyetleri hakkında elektronik ortamda oluşturulan bilgiler, endüstriyel kaza sertifikaları ve talimatların geçişini onaylayan belgeler ise kapsam dışında bırakıldı.

Yeni kurallara göre, uzaktan formatta işe alınanlar ile hazırlanan belgeler işlenirken gelişmiş nitelikli veya niteliksiz elektronik imza uygulanacak.

Yeni yasa aynı zamanda elektronik belge yönetiminin devlete bağlı çevrimiçi istihdam sistemi “Rusya’da İş” dijital platformuna da iş ve işveren bilgilerinin girilmesine olanak tanırken, bu değişiklikle şirketlerin personel alım ve sözleşme süreçlerinin devamlılığını sağlamak için çalışan ve işveren arasındaki tüm etkileşimi dijitale dönüştürmek amaçlanıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...