30 Kasım 2021
Ana Sayfa Gündem Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan etti.

Başkent ve çevresinde esecek olan sert rüzgarların saniyede 17 metre hıza ulaşabileceği vurgulanan açıklamada, ilan edilen sarı alarmın Moskova’da 22 Ekim Cuma akşamı saat 18:00’e kadar, Moskova Bölgesi’nde ise cuma akşamı saat 16:00’a kadar geçerli olduğunu aktardı.

Sarı alarm, hava koşullarının potansiyel olarak tehlikeli olduğu anlamına gelirken, özellikle yağış, gök gürültülü fırtına, sertlik derecesi artan rüzgar ve çok yüksek veya düşük sıcaklıkların mümkün olduğu durumlarda duyuruluyor.

Bugün Moskova’da havalar sıcak

 Öte yandan, bugün (21 Ekim Perşembe) gökyüzünün yağmurlu olmasına rağmen başkent Moskova’daki hava sıcaklıklarının artı 13 dereceye kadar çıkacağını belirten Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets,düne göre keskin bir şekilde yükselen hava sıcaklıklarıyla birlikte atmosferik basınçta da keskin bir düşüş beklendiğin vurguladı.

“Bugün bulutlu bir hava bekliyoruz, başkentin bazı bölgelerinde istikrarsız hafif yağmurlar mümkün. Fakat ancak eylül ayında görülebilecek artı 14 derecelik olağanüstü hava sıcaklıklarıyla birlikte atmosferik basınçta büyük düşüş kaydedilecek” diyen Tishkovets, bazı bireylerin gün içerisinde düşük basınç nedeniyle etkilenebileceği konusunda uyardı.

Hava tahmincisi, bugün rüzgarın güneybatıdan yoğun bir şekilde saniyede 5 ila 10 metre hızlara ulaşacağını, sert rüzgarlara dikkat edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...