30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başkanlığını yaptığı toplantıda, Rus hükümetinin 30 Ekim-7 Kasım arasında ilan edeceği zorunlu tatilde, cirolarında düşüş yaşayacak olan işletmeler için her çalışan başına bir asgari ücret ödeyeceklerini söyledi.

“Birincisi, tıpkı geçen baharda olduğu gibi, ağırlıklı olarak kısıtlamalardan en çok etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) temsilcilerine, zorunlu tatil günleri için çalışan başına bir asgari ücret tutarında toplu hibe ödemesi planlıyoruz. Bu, yaklaşık 27 milyar ruble gerektirecek ve kapsama alanı yaklaşık 2 milyon kişi olacaktır” diyen Belousov, bu yardımın en çok etkilenen sektörlerdeki gelir kaybının yaklaşık yarısını karşılayacağını tahmin ettiklerini vurguladı.

Geçen yılın bahar aylarında aynı desteği sunduklarını hatırlatan Başbakan Yardımcısı, Rusya Federal Vergi Dairesi (FNS) tarafından uzaktan gerçekleştirilecek başvuruların kabulü için 1 Kasım-15 Aralık arasında süre verilebileceğini, ödemelerin ise tatiller de dikkate alınarak 15 Kasım ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Hükümetin bu önerisini destekleyen Putin, 30 Ekim’den 7 Kasım’a kadar çalışanlar için ücretlerin korunması şartını hatırlatarak, bu konuda hükümetin iş dünyasında yaşanabilecek sorunların takibini sürdürmesini istedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede COVID-19 salgınının yeni dalgasında en yüksek seviyeye ulaşıldığını belirterek, 30 Ekim-7 Kasım’da çalışanların maaşlarının ödenmesi şartıyla ülke genelinde tatil ilan edildiğini bildirdi.

Putin, hastalanan vatandaşların dışarı çıkmamasını isteyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halihazırda yeni dalganın zirvesini şimdi aşağı indirmek özellikle önemlidir. Bu bağlamda mevcut durumu göz önünde bulundurarak, 30 Ekim’den 7 Kasım’a kadar çalışanlar için ücretlerin korunması şartıyla ülke genelinde tatil ilan edilmesi teklifini destekliyorum.”

Bölge yönetimlerinin, söz konusu tatil kararını bölgelerindeki salgın durumunun yoğunluğuna göre 23 Ekim’den itibaren alabileceğini bildiren Putin, vatandaşlara “kendilerini izole etme tedbirini ihmal etmeme” çağrısında bulundu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...