30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya yollarında kesilen trafik cezalarının çoğu kamerayla veriliyor

Rusya yollarında kesilen trafik cezalarının çoğu kamerayla veriliyor

Rusya İçişleri Bakanlığı Trafik Denetleme Müdürlüğü (GIBDD), bu yılın ilk altı ayında trafik ihlalleri nedeniyle 70 milyondan fazla para cezası kesildiğini açıklarken, verilen tüm trafik cezalarında kamerayla tespit edilen ihlallerin payının yüzde 86’ya ulaştığını açıkladı.

2021 yılının ilk yarısında GIBDD tarafından kamera yoluyla tespit edilerek ceza kesilen sürücülerin 63 milyon kişiye ulaştığı belirtilirken, toplam ceza alan sürücülere oranının yüzde 86 olduğu, trafik cezası verilen toplam sürücü sayısının ise bu yılın ilk altı ayında 73 milyon kişi olarak kaydedildiği bildirildi.

GIBDD raporunda, 73 milyon idari para cezası kararının yüzde 75’inin (55 milyon karar) infaz edildiği, yüzde 25’inin ise ceza kesim aşamasında olduğu belirtilirken, “Rusya’da trafik ihlalleri nedeniyle 50 veya daha fazla ödenmemiş idari para cezasına çarptırılan 31 bin kişiden yaklaşık 8 bini Moskova Bölgesi’nde, 5 bin kişi ise Moskova’da ikamet etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Trafik Denetleme Müdürlüğü’nün Rusya Federal İcra Servisi ile birlikte idari para cezası ödemeyenler için cezanın kaçınılmazlığı ilkesini uyguladığının vurgulandığı açıklamada, 2021 yılının ilk altı ayında idari para cezasını gönüllü olarak ödenmeyenler için yaklaşık 9 milyon adet tekrar bildirim nüshası gönderildiği eklendi.

GIBDD birimlerinin trafik kurallarının ihlali nedeniyle para cezası ödemeyenlerle mücadeleye yönelik bir dizi önlem uyguladığı ifade edilen açıklamada, özellikle bu doğrultuda Trafik Denetleme Müdürlüğü’nün İcra Servisi ile birlikte donanım ve yazılım sistemlerini kullanarak ortak baskınlar gerçekleştirdiği, sadece bu yılın sadece altı ayında, bu tür baskınlarda borçlulara ait 3 bin 5oo aracın tutuklandığı belirtildi.

Para cezası ödemeyenlerle mücadele etmek için borçluların arabalarının hareketi için rotalar oluşturan GIBDD, ardından borçlu sürücülerin ikamet adreslerini Federal İcra Servisi birimlerine ilettiğini aktardı.

Son yıllarda dijitalleşmeye ayak uyduran Rusya İçişleri Bakanlığı Trafik Denetleme Müdürlüğü, 1 Eylül’den itibaren trafik ihlali yaptığı belirlenen sürücülerin trafik cezalarına çevrimiçi formatta itiraz edebileceğini duyurmuştu.

GİBDD açıklamasında ayrıca Rusya’da araç sürücüleri tarafından alınan para cezalarının sayısının sürekli arttığı da belirtilirken, 2020’de kamera kullanılarak otomatik tespit sistemlerinin 145,5 milyon trafik ihlali tespit ettiği, bu rakamın 2019’dan yüzde 19,2 daha fazla olduğu bildirildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...