30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da kadın girişimciler salgını yendi

Rusya’da kadın girişimciler salgını yendi

Rusya’nın kültür merkezi St. Petersburg’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Avrasya Kadın Forumu’nda konuşan Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Tatyana İlyushnikova, pandemi sırasında kadın girişimcilerin yüzde 93’ünün işlerini sürdürmeyi başardığını açıkladı.

Kadın girişimcilerin bir dizi iş alanında sadece işletmelerini korumakla kalmayıp aynı zamanda yeni işler ve pazarlar açtığını ve atılım yaptıklarını vurgulayan Bakan Yardımcısı, “Kadın girişimciler arasında sanal psikoloji ve online iş faaliyetleri gibi bir yönelimin başladığını görüyoruz. Kadınlar ayrıca programlama ve IT teknolojisine de açıldı. Tasarımla, dijital tasarımın her biçimiyle ve sanatla kuşkusuz ilgileniyorlar. Kadınlar e-ticaret şirketleri kuruyor ve eğitim hizmetleri veriyor. Bunlar ülkemizde kadın girişimciliğinde yeni alanlar. Kadın girişimcilerimiz dijital alanda iş geliştirme konusunda oldukça aktifler” ifadelerini kullandı.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın verilerine göre, kadınların başında bulunduğu şirketlerin üçte ikisi internette faaliyet gösteriyor.

E-ticaret sektöründe iş kadınlarının son birkaç yıldır büyük başarı elde ettiğinin altını çizen İlyushnikova açıklamalarında aynı zamanda şu ifadelere yer verdi:

“Kadınların temsil ettiği şirketlerin yüzde 59’u internette faaliyet gösteriyor. Bunların yüzde 30’u tam teşekküllü internet sitelerine sahip iken, yüzde 33’ü kartvizit sitelerine sahiptir. Şirketlerin yarısından fazlası müşteri iletişimi ve internet iletişimi için CRM sistemlerini kullanıyor ve görüyoruz ki bu trend büyüyor.”

Rusya’da son yılların en çok gelişen çevrimiçi perakende zinciri Wildberries’in sahibi olan iş kadını Tatyana Bokalchuk, geçen yıl şirketinin cirosunu neredeyse iki katına çıkararak 437,2 milyar rubleye ulaştırırken, 2019’da 1,2 milyar dolar olarak kaydedilen servetini geçtiğimiz yıl yüzde 1200 artırarak 2020 yılı itibariyle 13 milyar dolara yükseltmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...