30 Kasım 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya, yabancıların aileleri için ülkeye giriş kısıtlamalarını kaldırdı

Rusya, yabancıların aileleri için ülkeye giriş kısıtlamalarını kaldırdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Bölümü’nün resmi Telegram kanalından yapılan açıklamada, ülkede kalıcı olarak ikamet eden diğer devletlerin vatandaşlarının aile üyelerinin girişine yönelik kısıtlamaların kaldırıldığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı bildirisinde, “Pandemi nedeniyle ilan edilen ülkede ikamet eden yabancıların yurt dışındaki aile fertlerinin Rusya Federasyonu topraklarına girişi yasağı kaldırılmıştır. Bu yenilik, Rusya’da oturma iznine sahip olan yabancı vatandaşlarını ve bu kategorideki yabancıların aile fertlerini kapsamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Yasağın kaldırılması ile birlikte Rusya’da oturma iznine sahip kişilerin eşi, ebeveynleri, çocukları, kardeşleri, büyükbabaları, büyükanneleri, torunları, evlat edinen ebeveyn ve çocuklarıyla birlikte vasilerinin de Rusya’ya girişlerindeki kısıtlama son bulurken, bakanlık, bu kişilerin Rusya topraklarına girişlerinin, akrabalık derecesini teyit eden belgenin kopyasının sunulması halinde mümkün olduğunu açıkladı.

Dışişleri tarafından paylaşılan bildiride, aile fertlerinin vatandaşlık durumu ile Rusya’ya vizesiz seyahati konusunda iki ülke arasında bir anlaşmanın olmaması durumunda, Rusya’da kalıcı olarak ikamet eden yabancı vatandaşın hazırlayacağı davetiye belgesiyle İçişleri Bakanlığı’na başvurması gerektiği, bu şekilde Rusya’yı ziyaret edecek aile fertleri için vize verileceği de iletildi.

Geçtiğimiz yıl, sadece Rus vatandaşlarının aile üyelerinin Rusya’ya girme fırsatına sahip olduğu Rusya’da, epidemiyolojik nedenlerle kalıcı oturma izni bulunan yabancıların aileleri için ülkeye giriş kısıtlamaları getirilmişti.

Rusya İçişleri Bakanlığı, 1 Ekim’den itibaren herhangi bir nedenle Rusya’da yasal olarak ikametini düzenlemeyen yabancı vatandaşları sınır dışı etme hakkına sahip olduğunu açıklamıştı.

Bakanlık, Rusya’da toplamda 7 milyon yabancı vatandaşın yaşadığını belirttiği açıklamasında, az sayıda yasadışı göçmenin halen Rusya’da yaşamaya devam ettiğini vurgulamış, 30 Eylül’den sonra göç durumunu yasallaştırmayan yabancıları 115 sayılı Federal Kanun hükümlerine tabi olarak sınır dışı edeceğinin altını çizmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...