21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya, 2021'in sonunda rekor GSYH artışına ulaşabilir

Rusya, 2021’in sonunda rekor GSYH artışına ulaşabilir

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Uluslararası Enerji Haftası Forumu’nda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2021 yılının sonunda Rusya ekonomisinin rekor bir büyümeye ulaşabileceğini belirtti.

“Bu yılın sonunda ciddi bir Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) artışına, hatta bu büyümede rekora ulaşabiliriz” diyen Putin, Şu anda Rusya için çözülmesi gereken en önemli sorunun ülke vatandaşlarının gelirlerini artırmak olduğunu, öte yandan bunun basit doğrusal yöntemlerle çözülemeyeceğini vurgularken, ülkedeki ekonomik kalkınmanın büyümesi ve kalitesi üzerine yoğunlaştıklarını söyledi.

“Ekonominin kaliteli bir şekilde kalkınması uzun vadeli bir iştir. Bu konuda popülist yöntemlerle hareket etmeyeceğiz” diye konuşan Rus lider, devletin Rus vatandaşlarının gelirlerini artırmak da dahil olmak üzere ana sosyal görevleri arasında gördüğü ekonomik kalkınmanın ekonomiyle ilgili tüm devlet kurumlarının ana görev haline geldiğinin altını çizdi.

Rusya hükümeti tarafından hazırlanan 2022-2024 federal bütçe taslağında, ülkenin 2021 yılı gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) büyümesinin yüzde 4,2 olacağı öngörülürken, 2022-2024 dönemlerinde ise büyümenin yüzde 3 oranında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat verilerine göre, Rusya’nın bu yılki GSYH büyümesi, yüzde 4,3 oranlarına ulaştığı 2011 yılından bu yana son 10 yılın en yüksek artışı olabilir.

Bununla birlikte Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın tahminine göre, nominal olarak Rusya’nın bu yılki GSYH hacmi, Rusya’nın yakın tarihindeki maksimum değer olan 124 trilyon rubleyi aşacak.

Yakın zamanda Uluslararası Para Fonu (IMF), Rusya’nın 2021 için gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) tahminini yüzde 0,3 arttırarak yüzde 4,4’ten yüzde 4,7 oranlarına yükseltmişti.

IMF tarafından hazırlanan World Economic Outlook raporuna göre, Rusya’nın 2022 GSYH artış tahmini yüzde 3,1’den yüzde 2,9’a düşürülürken, 2026’da ülkenin GSYH artışı ise yüzde 1,6 olarak belirlendi.

Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yukarı yönlü revize eden IMF, ülke GSYH’sinin 2021 yılına ilişkin büyüme tahmininin yüzde 5,8’den yüzde 9’a yükseltilirken, 2022 için büyüme beklentisini yüzde 3,3’te sabit tuttu.

Türkiye’de ortalama enflasyonun ise 2021’de yüzde 17 ve 2022’de yüzde 15,4 seviyelerinde gerçekleşeceği öngörüldü.

Ülkede işsizlik oranının da 2021’de yüzde 12,2, 2022’de yüzde 11 olacağı tahminine yer verildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...