21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rus şirketleri yılın ilk yarısında hayır kurumlarına 8 milyar ruble bağışladı

Rus şirketleri yılın ilk yarısında hayır kurumlarına 8 milyar ruble bağışladı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Tatyana Ilyushnikova, Rus şirketlerinin hayır kurumlarına 2020 yılında aktardığı bağışların 10 milyar ruble olduğunu, 2021’in ilk yarısında ise bu bağış rakamlarının 8 milyardan fazla olduğunu açıkladı.

2020 yılında Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın girişimiyle ticari kuruluşların hayır faaliyetlerine katılımı için vergi teşviklerinin genişletildiğini hatırlatan Ilyushnikova, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara mülk veya para bağışı yapan tüzel kişilerin vergi imtiyazı elde ettiğini vurguladı.

“Rusya Federal Vergi Dairesi’ne (FNS) göre, 2020 yılı için 36 tüzel kişinin beyannamelerinde kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlanan giderler belirtildi. Gider tutarı 10 milyar rubleden fazla ve gelir vergisi için imtiyazları 2 milyar rubleden fazla olacak. Hayır kurumlarına yapılan bağışlarda ve şirket sayısında artış gözlemliyoruz” diyen Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı, bu yılın ilk yarısında 53 şirketin vergi beyannamesinde hayır kurumlarına bağış yaptığını gösterdiğini, bağış rakamlarının 8 milyar rubleyi aştığını ifade etti.

Rusya’da kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan bağışlar, kurumlar vergisi matrahını belirlerken faaliyet dışı giderlerin yapısına dahil edilebiliyor. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından uygulanan vergi teşviki, bakanlığın akredite ettiği ve sicilinde yer alan 43 binden fazla kar amacı gütmeyen şirkete yapılan bağışları kapsıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...