21 Ekim 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’dan 158 bin Özbek vatandaşına göç affı

Rusya’dan 158 bin Özbek vatandaşına göç affı

Rusya, daha önce yasal nedenlerden dolayı ülkeye girişi yasaklanan 158 bin Özbekistan vatandaşı için göç affı ilan etti.

Özbekistan Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Rusya İçişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gorovoy’un Özbekistan Başbakan Danışmanı Mehriddin Khairiddinov başkanlığındaki bir Özbek heyeti ile yaptığı görüşmede, Rusya’nın daha önce ülkeye girişini yasakladığı 158 bin Özbekistan vatandaşı için “göç affı” ilan edileceğini söylediği vurgulandı.

Açıklamada, Özbek vatandaşları için verilen göç affının, daha önce mahkeme kararları ile Rusya’dan sınır dışı edilen Özbekistan vatandaşları için geçerli olmadığı da kaydedilirken, büyükelçiliğin pilot projenin bir parçası olarak Rusya İçişleri Bakanlığı ile 18 Ekim’den itibaren 10 bin Özbekistan vatandaşının ülkeden çıkmadan önce çalışma izni alabileceği bir mekanizma başlatacağı da bildirildi.

Rusya’nın ulusal inşaat ve altyapı projelerinde ihtiyaç duyduğu göçmen işgücü açığını kapatmayı hedefleyen bu mekanizma, çalışma izni almak için gereken süreyi ve buna bağlı olarak Rus işverenlerin maliyetlerini azaltacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...