spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemMoskova'da ofis talepleri sekiz yıllık rekor kırdı

Moskova’da ofis talepleri sekiz yıllık rekor kırdı

Rusya’nın başkenti Moskova’da 2021’in ilk üç çeyreğinde ticari gayrimenkul ve ofis piyasalarındaki toplam işlem hacmi son sekiz yılın en büyük değerlerine yükselerek 1 milyon metrekareye yükseldi.

ABD merkezli gayrimenkul danışmanlık şirketi Jones Lang LaSalle’in (JLL) tarafından yayınlanan raporda, Moskova’daki ofis piyasalarında 2021 yılının üçüncü çeyreğinde gerçekleştirilen kiralama ve alım satım işlemlerinin hacminin geçen yılın aynı dönemine göre 2,4 kat artarak 347 bin metrekareye ulaştığı belirtilirken, genel olarak Ocak-Eylül 2021 döneminde kaydedilen işlem hacimlerinin 2013’ten bu yana karşılaştırılabilir dönemler arasındaki maksimum değer olan 996 bin metrekareye ulaştığı vurgulandı.

JLL, dördüncü COVID-19 dalgasına rağmen Moskova’daki ticari gayrimenkul işlem hacimlerinde yıl sonuna kadar 1,2 ile 1,3 milyon metrekare seviyesinde talep beklediğini açıklarken, yeni ofis kiralama ve satış hacimlerindeki büyümenin Yandex, Sberbank ve Ozon gibi dev Rus şirketlerinin yeni ofis talepleriyle gerçekleştiğinin altını çizdi.

JLL uzmanları, özellikle Moskova’da açık ve esnek ofis (open space) alanı için yüksek talep olduğunu da belirtirken, bu yılın Ocak-Eylül döneminde sermaye piyasasında bu kategori ofislerde işlem hacminin 78 bin metrekare olarak gerçekleştiğini, bu rakamın neredeyse üçte birinin dev perakende şirketi Ozon’un Iskra-Park’ta kiraladığı ofis sayesinde meydana geldiğini ifade etti.

2021 yılının sonunda başkentteki open space ofis alanlarındaki işlem hacminin 100 bin metrekareye ulaşabileceğinin vurgulandığı JLL raporunda, bunun da Moskova ofis pazarındaki toplam talebin yüzde 7 ile yüzde 8’ine tekabül edeceği tahmin ediliyor.

Üçüncü çeyrekte başkentte 54 bin metrekarelik yeni ofis alanlarının devreye alındığı kaydedilirken, güncellenmiş verilere göre toplam dokuz ayda 498 bin metrekarelik yeni ofis merkezinin hizmete sunulduğu, aynı zamanda yıl sonuna kadar 144 bin metrekarelik ofis alanının da hizmete açılacağı öngörülüyor.

Hizmete girecek ofis alanlarının yüzde 80’inin Asınıfı ofis kategorisi olacağını vurgulayan JLL uzmanları, 2022 yılında ise pazarda 640 bin ile 650 bin metrekarelik yeni ofis arzı bekliyor.

Ağustos ayında Rusya’nın teknoloji devi Yandex, Moscow City’de bulunan Neva Towers’da yaklaşık 21 bin metrekarelik ofis kiralayarak bu yılın en büyük ticari ofis anlaşmasına imza atmıştı.

Neva Towers iş merkezinin sahibi ve işletmecisi olan Metrika Investments CEO’su Anton Melnikov, Yandex ile yapılan ofis kiralama anlaşmasını doğrularken, bu işlemin 2021 yılı için ofis pazarındaki en büyük anlaşma olduğunu vurgulamıştı.

Anlaşmanın mali detayları hakkında bilgi verilmezken, Kommersant gazetesinin kaynaklarına göre Yandex, Neva Towers’ta en az beş yıllığına ofis kiralamayı planlıyor.

Uzmanlar, Moscow City’deki Neva Towers iş merkezinde mevcut ofis fiyatları dikkate alındığında, Yandex‘in 5 yıllık kira sözleşmesi için yaklaşık 3,54 ile 3,85 milyar ruble ödeyeceğini ifade etti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img