21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya’da kasım ayında dört gün tatil olacak

Rusya’da kasım ayında dört gün tatil olacak

Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgiye göre, bu yılın kasım ayında ülkedeki vatandaşlar arka arkaya dört gün tatil yapacak.

4 Kasım Ulusal Birlik Günü dolayısıyla Çalışma Bakanlığı’nın 2 Ocak’taki tatil gününü 5 Kasım’a kaydırması nedeniyle Rusya’da 4, 5, 6 ve 7 Kasım tarihleri tatil oldu.

Tatil arifesindeki son çalışma gününün de en az bir saat kısaltılacağını açıklayan bakanlık, 4 Kasım Ulusal Birlik Günü’nün perşembe gününe denk geleceğini, 5 Kasım Cuma gününün ise iş günü olmayacağını belirterek ardından gelen hafta sonuyla birlikte arka arkaya dört gün tatil yapılabileceği açıklandı.

Rusya’da her yıl 4 Kasım’da kutlanan Ulusal Birlik Günü, 2005 yılında resmi olarak tatil kabul edilmişti.

Rusya’da Nizhny Novgorod’dan tüccar Kuzma Minin’in yönettiği gönüllü ordu tarafından 4 Kasım 1612’de Moskova’nın Polonyalıların işgalinden kurtarılmasının anısına kutlanan bu bayram, 17. yüzyılda süren ‘Karışıklık Dönemi’ni de (Smutnoye Vremya) sona erdiren bir zafer olarak görülüyor.

Rus kamuoyu araştırma merkezi VTSIOM’un düzenlediği anketin sonuçları, Rus vatandaşlarının yüzde 70’inin bu bayramın insanları bir araya getirdiği için önemli olduğunu düşündüğünü, katılımcıların yalnızca yüzde 14’ünün bu bayramı kutlamanın gerekli olmadığını savunduğunu göstermişti.

Yeni yılda 10 gün tatil

Daha önce Rus hükümeti, 2022 yılı tatil günlerini belirlemişti. Buna göre Rusya’da yeni yıl tatilleri 10 gün (1- 9 Ocak arası), Mayıs tatilleri ise 30 Nisan ve 3 Mayıs ile 7 Mayıs ve 10 Mayıs arası sürecek.

Bakanlar Kurulu, 1 Ocak ve 2 Ocak (Cumartesi ve Pazar) tatil günlerinin çalışma dışı tatillere denk geldiğini, bu yüzden bu tatil günlerinin sırasıyla 3 Mayıs ve 10 Mayıs’a ertelendiğini vurgulamıştı.

Ülkede yılbaşı tatilleri on gün sürerken, 2022 yılındaki Mayıs tatillerinin ilki (30 Nisan- 3 Mayıs 2022) dört gün, ikinci kısmı da (7- 10 Mayıs 2022)yine dört gün tatil ilan edildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...