spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemMoskova okullarında yeni COVID-19 vakalarında büyük artış kaydedildi

Moskova okullarında yeni COVID-19 vakalarında büyük artış kaydedildi

Moskova Belediyesi, başkentteki eğitim kurumlarında son bir ayda COVID-19 enfeksiyonu tespit edilen öğrenci sayılarında iki kat artış kaydedildiğini açıkladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Anastasia Rakova, şehirdeki okullarda eğitim gören öğrenciler arasında büyük ölçüde COVID-19 vakası artışı tespit edildiğini belirterek, “Son bir ayda okul çağındaki çocuklarda bir önceki aya göre 2,5 kat daha fazla COVID-19 vakası tespit ettik. Yalnızca son iki haftada coronavirüse yakalanan öğrenci sayılarında yüzde 42 artış var” ifadelerini kullandı.

Son bir ayda 280’den fazla öğrencinin COVID-19 tanımıyla hastaneye kaldırıldığını vurgulayan Rakova, çocukların genellikle coronavirüs enfeksiyonunu çok hafif şekilde geçirebildiğini, ancak yetişkinlerden 1,5 kat daha hızlı bir şekilde enfeksiyon yayabildiklerini aktardı.

COVID-19 vakalarındaki artış nedeniyle 10 başkent okulunda ücretsiz ekspres COVID-19 testi noktası kurduklarını söyleyen Moskova Belediye Başkan Yardımcısı, bu uygulamanın İngiltere, Avusturya ve Almanya’nın bazı bölgelerinde öğrencilerin haftada iki kez sınava girdiği yerlerde kullanılmakta olduğunu, Moskova’da ise bunun iki haftada bir yapılacağını iletti.

“Eğitim kurumlarındaki öğrencilerden hızlı COVID-19 testi burundan alınacak örneklerle gerçekleştirilecek. Her okul COVID-19 testi uygulaması kararını kendisi verecek” diyen Rakova,

Pozitif çıkan test sonucunun öğrenciyi hasta olarak tanımlamadığını ve sınıfta karantina ilan edilmesi anlamına gelmeyeceğini vurgularken, ekspres COVID-19 testi pozitif çıkan çocuklar için okul tarafından polikliniklerden doktorların yönlendirileceğini, doktorların sonraki adıma karar vereceğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img