21 Ekim 2021
Ana Sayfa Yerel Moskova okullarında yeni COVID-19 vakalarında büyük artış kaydedildi

Moskova okullarında yeni COVID-19 vakalarında büyük artış kaydedildi

Moskova Belediyesi, başkentteki eğitim kurumlarında son bir ayda COVID-19 enfeksiyonu tespit edilen öğrenci sayılarında iki kat artış kaydedildiğini açıkladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Anastasia Rakova, şehirdeki okullarda eğitim gören öğrenciler arasında büyük ölçüde COVID-19 vakası artışı tespit edildiğini belirterek, “Son bir ayda okul çağındaki çocuklarda bir önceki aya göre 2,5 kat daha fazla COVID-19 vakası tespit ettik. Yalnızca son iki haftada coronavirüse yakalanan öğrenci sayılarında yüzde 42 artış var” ifadelerini kullandı.

Son bir ayda 280’den fazla öğrencinin COVID-19 tanımıyla hastaneye kaldırıldığını vurgulayan Rakova, çocukların genellikle coronavirüs enfeksiyonunu çok hafif şekilde geçirebildiğini, ancak yetişkinlerden 1,5 kat daha hızlı bir şekilde enfeksiyon yayabildiklerini aktardı.

COVID-19 vakalarındaki artış nedeniyle 10 başkent okulunda ücretsiz ekspres COVID-19 testi noktası kurduklarını söyleyen Moskova Belediye Başkan Yardımcısı, bu uygulamanın İngiltere, Avusturya ve Almanya’nın bazı bölgelerinde öğrencilerin haftada iki kez sınava girdiği yerlerde kullanılmakta olduğunu, Moskova’da ise bunun iki haftada bir yapılacağını iletti.

“Eğitim kurumlarındaki öğrencilerden hızlı COVID-19 testi burundan alınacak örneklerle gerçekleştirilecek. Her okul COVID-19 testi uygulaması kararını kendisi verecek” diyen Rakova,

Pozitif çıkan test sonucunun öğrenciyi hasta olarak tanımlamadığını ve sınıfta karantina ilan edilmesi anlamına gelmeyeceğini vurgularken, ekspres COVID-19 testi pozitif çıkan çocuklar için okul tarafından polikliniklerden doktorların yönlendirileceğini, doktorların sonraki adıma karar vereceğini sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...