21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Merkez Bankası: Rusya'daki işgücü sıkıntısı, enflasyonist sarmala yol açabilir

Merkez Bankası: Rusya’daki işgücü sıkıntısı, enflasyonist sarmala yol açabilir

Rusya Merkez Bankası, ülke ekonomisinin birçok sektöründe yaşanan işgücü sıkıntısının enflasyonist sarmal etkiye yol açabileceğini açıkladı.

Merkez Bankası Araştırma ve Tahmin Dairesi’nin materyallerine göre, Rusya’da personel sıkıntısı nedeniyle işgücü piyasalarında düşük arz meydana geldiği, çalışan ücretlerindeki artıştan kaynaklanan ücret artış enflasyonunun aynı zamanda pazardaki ürün ve hizmet maliyetinde genel bir artış doğurabileceği vurgulandı.

“Ekonomideki ücretlerin büyümesinin emek üretkenliğinin büyümesine tekabül etmesi temel olarak önemlidir. Birçok endüstrideki mevcut personel eksikliği nedeniyle yükselen ücretler, enflasyonist bir sarmala yol açabilir. Bununla birlikte, Rusya ekonomisinin sürdürülebilir büyümesinde devam eden yavaşlama, işgücü piyasası üzerindeki baskıyı azaltmalı ve hem üretim hacimlerinde hem de işgücü ücretlerinde dengeli bir büyüme sağlamalıdır” ifadelerine yer verilen raporda, belirli sektörlerdeki mevcut personel sıkıntısının daha geniş bir sektör yelpazesine yayılmasıyla işgücü piyasasından dolayı oluşacak enflasyonist baskının genel enflasyon artışına yol açabileceğinin altı çizildi.

Mal ve hizmetlerin genel olarak artan maliyetinin ücret artışı üzerinde döngüsel bir etkiye sahip olduğuna işaret eden Merkez bankası analistleri, nihayetinde piyasadaki mal ve hizmetlerin fiyatlarının artmasıyla birlikte çalışanlar tarafından artan tüketim malları fiyatlarını telafi etmek için daha yüksek ücretlere ihtiyaç duyulacağı sonucuna vardı.

Yakın zamanda Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülkede son aylarda yükselen enflasyon beklentilerinin çalışan maaşlarında artışa yol açtığını açıklamıştı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından düzenlenen “Enflasyon Eğilimleri ve Finansal Tepkiler” konulu çevrimiçi etkinlikte konuşan Nabiullina, son birkaç ayda yüksek enflasyonist beklentilerin çalışan maaşlarına artış olarak yansıdığını belirtirken, aynı zamanda ülkenin işgücü piyasasının kriz öncesi seviyelere dönebildiğini de dile getirdi.

Enflasyonist beklentilerin Rusya Merkez Bankası’nın kararlarında büyük role sahip olduğunu vurgulayan Nabiullina, “Örneğin konut sahipleri, değerinde bir artıştan korktukları için mümkün olan en kısa sürede satın almak istedikleri konutlarda talep artışına neden olabiliyor. Bu da fiyatların yükselmesini sağlayarak domino etkisi yaratabiliyor” diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası, Temmuz 2021 döneminde nominal ücretlerde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 artış olduğunu kaydetti.

Rusya hükümeti, daha önce açıkladığı raporunda 2021’de ülkedeki reel ücret artışının resmi olarak yüzde 3,1 olacağını tahmin ettiğini, 2020 yılında ise reel ücretlerin yüzde 3,8 arttığını bildirmişti.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), Temmuz 2021’de ayında işletme çalışanlarının aylık tahakkuk eden ortalama ücretlerinin 55 bin 170 ruble olduğunu, bu göstergelerin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8 artışa işaret ettiğini bildirmişti.

Rosstat, daha önce yaptığı paylaşımda, Ocak- Haziran 2021 döneminde reel ücretlerin yıllık bazda yüzde oranında arttığını belirterek haziran ayında işletme çalışanlarının aylık tahakkuk eden ortalama ücretlerinin yıllık yüzde 11,7 artışla 58 bin 782 bin ruble olarak gerçekleştiğini açıklamıştı.

Rosstat’ın daha önce bildirdiği üzere, yılın ilk yarısında Rusların reel ücretleri yıllık bazda yüzde 3,4 oranlarında artış gösterdi.

Ruslar ne kadar maaş istiyor?

Eylül aylarında Rusya’nın en büyük iş ilanları hizmetlerinden olan Rabota.ru tarafından düzenlenen anketin sonuçları, Rusların yeni işlerinde ortalama 119 bin 200 ruble maaş kazanmak istediğini gösterirken, erkekler ve kadınlar için maaş beklentilerinin önemli ölçüde farklı olduğunu kaydetti.

Hizmet kullanıcıları arasında yapılan ankette erkekler arasında istenen maaşın ortalama 128 bin 200 ruble olduğu, kadınlar arasında ise 87 bin 900 ruble olduğu ortaya çıkarken, aynı zamanda yaz boyunca maaş beklentilerinin de düştüğü gözlemlendi.

Buna göre Rusya’da üç ay önce yapılan anketlerde erkekler 144 bin 300 ruble ortalama maaş beklentisine sahip olurken, bayan katılımcıların ortalama maaş beklentisi 107 bin ruble olmuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...