21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya ve Türkiye, Rus turistlerin güvenliğini konusunda anlaştı

Rusya ve Türkiye, Rus turistlerin güvenliğini konusunda anlaştı

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, Rusya ve Türkiye’nin Türk tatil beldelerindeki Rus turistlerin güvenliğini güçlendirme konusunda anlaştığını açıkladı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un davetlisi olarak Ankara’yı ziyaret eden Doguzova, Kültür Bakanlığı ile yapılan müzakerelerin sonrasında düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Dün Antalya’da Türk tatil beldelerinde Rus turistlerin güvenliğini sağlama konularını görüştük. Turistlerin ulaşımda, özellikle otobüslerde güvenliğini kontrol altına almak ve yüzme havuzları da dahil otellerde meydana gelebilecek kazaları kontrol çalışmalarını artırmayı kararlaştırdık” diye konuştu.

Doğuzova, Türk meslektaşlarıyla yapılan görüşmelerde, Türk otellerinde çocukların belirli bir havuzda yüzmeleri için Rusça navigasyonlu uyarı yazılarının zorunlu kullanımına özel önem verildiğini vurgularken, aynı zamanda ulaşım hizmetlerinde emniyet kemeri uyarıları gibi bir takım trafik uyarılarının Rus dilinde çevrilerek bulunmasına karar verdiklerini söyledi.

“Bize göre tatile gelen turistlerin emniyet kemeri takmaması nedeniyle birçok ölüm yaşanıyor diyen Rosturizm Başkanı, Türk tarafıyla birlikte Rus turistlerin ülkedeki tatil zamanlarını daha güvenli hale getirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Doguzova, aynı zamanda Rusya’nın ulusal ödeme sistemi MİR‘in Türkiye’deki kullanımının yaygınlaştırılmasını da umduklarını belirterek, “Şu anda üç Türk bankası, Türkiye’deki turizm endüstrisinin yaklaşık yüzde 35’ini kapsayan Rus ulusal ödeme sistemi Mir ile çalışıyor. Bu mevcudiyetimizi yüzde 80’e kadar genişletmek ve böylece herhangi bir otelde ve Türkiye’nin herhangi bir yerinde pratik olarak Rus ulusal kredi kartının kullanılabilmesini arzuluyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın VISA ve Mastercard’a rakip olarak çıkardığı alternatif kredi kartı sistemi MİR, Türkiye’de ilk olarak 2019’un temmuz ayında Antalya’da yapılan Türkiye-Rusya Hükümetlerarası 16. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısında o zamanın Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak tarafından tanıtılmıştı.

VISA ve Mastercard’ın alternatifi olan Rus kredi kartı sistemi MİR’in kullanımına ilk olarak Türkiye İş Bankası başlamıştı. Daha sonra Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın da dahil olduğu sistem, Avrasya Ekonomi Birliği (EAEU) üyesi ülkeleri Ermenistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan ve Kazakistan’ın yanı sıra Özbekistan, Tacikistan ve Vietnam’da da kullanılmaya başlanmıştı.

Rus kredi kartı sistemini bu yılın mart ayında denemeye başlayan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yakın zamanda Rus yerli kartıyla işlemleri kabul edeceğini açıkladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...