21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Bloomberg, Rusya’nın yatırım için en iyi pazar olduğunu açıkladı

Bloomberg, Rusya’nın yatırım için en iyi pazar olduğunu açıkladı

Amerikan Haber Ajansı Bloomberg, enerji fiyatlarındaki güçlü büyüme nedeniyle şu anda Rusya’nın menkul kıymetler borsalarının dünyanın en çekici yatırım platformu olduğunu açıkladı.

Rusya gibi gelişmekte olan ülkelerdeki enerji şirketlerinin hisselerinin şu an hala olması gerektiğinden üçte bir daha ucuz olduğunu vurgulayan Bloomberg, yatırım kararlarında Rusya’nın lehine ek faktörlerin de oynadığını ifade etti.

Rusya’yı yatırım için en iyi pazar yapan faktörün sadece petrol ve gaz kaynakları olmadığının belirtildiği haberde, ülkenin aynı zamanda sağlıklı bir mali duruma sahip olduğu aktarılırken, Rusya’nın 600 milyar doları aşan uluslararası rezervlerinin ülkenin düşük borç yüküyle de desteklendiği bildirildi.

Bloomberg uzmanları, Rusya Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırarak enflasyonu düşürmeye çalıştığına işaret ederken, yaz ortasından bu yana Rus şirketlerinin yıl için kar tahminlerini yüzde 14 artırdığını, Suudi Arabistan’da bu tahminlerin sadece yüzde 6,7 olduğunu, Asya ve Latin Amerika için beklentilerin ise neredeyse değişmediğini ve hatta düştüğünü ekledi.

Sonuç olarak, bu yılın üçüncü çeyreğinde birçok yatırım şirketinin Pekin’in politikalarının baskısı altında Çin teknoloji varlıklarından çekilmeye ve Rus enerji şirketlerine fon aktarmaya başladığını belirten Bloomberg, bu yatırım şirketleri arasında American Wells Fargo Asset Management ve JPMorgan gibi devlerin olduğunu da yazdı.

Aynı zamanda Rusya üzerine de bahis oynayan Londra merkezli Serbest Yatırım Fonu (Hedge Fon) Carrhae Capital’in baş yatırım uzmanı Ali Akay, uzmanların hammadde sıkıntısı nedeniyle enerji ve hammadde ihracatçılarının tahminlerini revize etmeye devam edeceklerini, Rusya’nın diğer ülkelere göre şu an yatırım için uygun olduğunu belirtti. 

Daha önce Çin Merkez Bankası, finansal teknoloji sektöründeki şirketlere karşı yeni tedbirler alacağını açıklamış, Alibaba’nın da içinde bulunduğu bazı teknoloji devlerinin tekelleşme faaliyetlerini engelleyeceğini duyurmuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...