30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’da sinema bileti ortalama fiyatları rekor kırdı

Rusya’da sinema bileti ortalama fiyatları rekor kırdı

Rusya’daki sinemalarda bilet fiyatlarının analiz edildiği Birleşik Federal Otomatik Bilgi Sistemi’nden alınan verilere göre, geçtiğimiz hafta Rus sinemalarında bir biletin ortalama maliyeti yaklaşık 305 rubleye ulaşarak rekor seviyeye ulaştı.

Sinema bileti fiyatlarında meydana gelen ortalama tutarın en son Aralık 2015 döneminde yeni yıl tatillerinin arifesinde gözlemlendiğini belirten uzmanlar, sinema fiyatlarının daha da yükseleceğini öngörüyor.

30 Eylül – 6 Ekim 2021 arasındaki haftanın sonuçlarına göre, Rusya’daki sinemalarda ortalama bilet fiyatı yaklaşık altı yıllık rekoru kırarak 304,8 rubleye ulaşırken, bir haftada 5 milyon 100 bin kişinin ülkedeki sinemaları ziyaret ettiği belirtildi.

Son haftadaki ziyaretçi sayısının, en son 7,4 milyon olarak kaydedilen 31 Aralık 2020- 6 Ocak 2021 haftasından sonra en yüksek sayıya ulaştığını da vurgulayan uzmanlar, bu artışı son zamanlarda ilgi çeken yeni filmlerin sinema gösterimine bağlıyor.

Luksor Sinemaları şirketi uzmanları, sinema salonlarındaki fiyatlandırma politikasının her bölgedeki vatandaşların mali durumuna göre belirlendiğini söylerken, eylül ayında Rusya’da en fazla ortalama bilet fiyatının 320 ruble olduğunu, en düşük sinema bileti ortalamasının ise 160 ruble olduğunu aktardı.

Daha önce sinema bileti fiyatında önceki rekorun 2015’te yeni yıl tatillerinin arifesinde 17-23 Aralık tarihleri ​​arasında ortalama 309,3 ruble olarak kaydedildiğini hatırlatan uzmanlar, bilet fiyatlarının yılbaşı ve sonrasında artacağını öne sürdü.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...