18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Rusya hükümeti rezervlerini artırıyor

Rusya hükümeti rezervlerini artırıyor

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, 2021 yılında Rus hükümetinin rezerv fonunun 1,4 trilyon ruble artırılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Hükümetin resmi hukuki bilgi portalında yer alan belgede, cari yılda alınan federal bütçe gelirlerinin yansıtıldığı hükümet rezerv fonlarının sosyal açıdan önemli hedeflere yönelik olduğu belirtilirken, bu yıl, özellikle emeklilere ve 6 ila 18 yaş arası çocukları olan ailelere yapılan tek seferlik sosyal yardımların yanı sıra çocuklar için ücretsiz ilaç uygulamalarının hükümet rezerv fonundan karşılandığı da açıklandı.

Hükümet rezerv fonlarından coronavirüs salgınına karşı mücadele ile ilgili faaliyetlerin finansmanı için en son 1 Ekim 2021 tarihinde 5 milyar ruble kaynak aktarıldığı vurgulanan açıklamada, hükümetin sahip olduğu rezerv fonunun bölgelerin acil durumlarda kullanması için yönlendirildiği, bu yıl içerisinde Zabaykalskiy Özerk Bölgesi, Amur Oblastı, Habarovsk Krayı, Yakutya ve Kırım Cumhuriyeti gibi bölgelere bu tür desteklerin sağlandığı aktarıldı.

Bu ayın başında Rusya Hükümeti, son günlerde artan coronavirüs vakaları nedeniyle ayakta tedavi gören COVID-19 hastalarında kullanılan ve ücretsiz olan ilaçların satın alımı için 5,1 milyar ruble tahsis edeceğini açıklamıştı.

Hükümetin kendi rezerv fonundan ayrılan kaynakların Rusya’nın tüm bölgelerinde en az 1 milyon 640 bin hastaya ilaç sağlanmasına izin vereceği vurgulanırken, son haftalarda 20 binin altına düşmeyen COVID-19 vakaları karşısında hükümet tarafından benzer önlemlerin devam edeceği de duyuruldu.

Rusya Sayıştay Başkanlığı, ağustos ayında yaptığı açıklamada, 2021’in ikinci yarısında coronavirüs hastalarının devlete maliyetinin 111 milyar rubleyi aşacağını belirtmiş, bu dönemde Rusya’da 3,9 milyon yeni COVID-19 enfeksiyonu vakasının tespit edilebileceğini tahmin etmişti.

Sayıştay tarafından düzenlenen raporda yapılan açıklamada, bu tahminin karamsar bir tablo olmasına rağmen böyle bir senaryo için aktarılması gereken kaynakların hükümet bütçesine dahil edildiği de vurgulandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...