30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’da maaş kartını değiştiren çalışan kategorileri belirlendi

Rusya’da maaş kartını değiştiren çalışan kategorileri belirlendi

SuperJob İş İlanları Servisi tarafından yapılan araştırmalar, Rusya’da maaş ortalamalarının üstünde aylık ücret alan çalışanların büyük bölümünün maaş kartını veren bankayı değiştirdiğini gösterdi.

Araştırmaya göre, çalışanın maaşı ne kadar yüksekse, maaşının yattığı bankasını o kadar sık ​​değiştirdiği gözlemlenirken, maaşının yattığı bankayı değiştiren katılımcılar arasındaki Rusların yüzde 16’sının 50 bin rubleye kadar maaş aldığı, yüzde 24’ünün ise aylık gelir düzeyinin 80 bin rubleden fazla olduğu anlaşıldı.

Aynı zamanda, hemen hemen her beş katılımcıdan birinin (yüzde 19) maaşının yatırıldığı bankayı değiştirme hakkını kullandığı kaydedilen Superjob araştırmasına, Rus çalışanların yaklaşık yüzde 9’u ise bankayı değiştirmeyi planladığını belirtti.

Ocak 2015 tarihinde Rus çalışanların sadece yüzde 8’inin maaşının yattığı bankayı değiştirdiği ifade edilen araştırmada, Nisan 2019’da maaşlarını başka bir bankadan almayı tercih eden Rusların oranının yüzde 14’e yükseldiği belirtildi.

Servis, ayrıca maaşının yattığı bankasını değiştirenlerin çoğunluğunu 34 yaş altı çalışan grubunun oluşturduğunu açıklarken, Superjob anketine katılan Rusların yüzde 21’i bankasını zaten değiştirdiğini, yüzde 9’unun ise bunu yapmayı planladığını ekledi.

Rusya’nın en büyük iş ilanları hizmeti veren şirketlerinden SuperJob’un eylül ayında düzenlediği anketin sonuçları, Rusların yüzde 39’unun “gri maaş” olarak da adlandırılan ve zarfla elden alınan maaşa hazır olduğunu göstermişti.

Zarfta maaşa hazır olan çalışanların oranlarında daha önce pandeminin zirve yaptığı Nisan 2020 veya Aralık 2020 dönemlerinde düzenlenen anketlere göre düşüş gözlemlendiği belirtilen Superjob açıklamasında, bu değerlerin pandemi öncesi 2019 değerlerine göre de daha düşük olduğu ifade edildi.

2019’da yapılan anket sonuçlarında, Rusların yüzde 60’ının maaşını zarf içinde almayı kabul ettiği kaydedilirken, geçtiğimiz yılki genel karantina döneminde ülke vatandaşlarının yüzde 46’sının gayri resmi maaşla çalışmaya hazır olduğu belirlenmişti.

Eylül 2020’de bu rakamlar yüzde 39’a düşerken, COVID-19’un ikinci dalgası sırasında maaşını zarfla almaya hazır olanların oranı yüzde 44’e yükseldi.

Geçen yılın eylül ayında bir diğer iş arama servisi Rabota.ru tarafından yapılan bir ankette pandemi sırasında her on Rus çalışandan birinin zarfla maaş uygulamasına geçtiği kaydedilmiş, ankete katılanların yüzde 36’sının da pandemi sırasında maaş ödemelerinin ertelendiği gözlemlenmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...