18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da yıl sonuna kadar gıda dışı ürünlerin fiyatlarında artış bekleniyor

Rusya’da yıl sonuna kadar gıda dışı ürünlerin fiyatlarında artış bekleniyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 2021-2024 için belirli enflasyon göstergelerinin tahminine ilişkin raporda, bu yılın sonuna kadar benzin ve tütün dahil olmak üzere gıda dışı ürünlerde yüzde 7,2’ye varan fiyat artışı bekleniyor.

Bakanlık, gıda ürünleri, konut ve kamu hizmetleri tarifelerinin fiyatlarının da artacağını tahmin ederken, ancak 2021’in sonunda gıda dışı ürünlerin fiyatlarının Aralık 2020 dönemine kıyasla yüzde 7,2 ile diğer kalemlere göre daha belirgin bir şekilde artacağını vurguluyor.

Gıda dışı ürün fiyatlarında meydana gelecek artışın 2015’ten bu yana bir rekor olacağının altını çizen Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, bu ürün yelpazesinin benzin, inşaat malzemeleri, tütün ürünleri ve tekstil ürünlerini içerdiğini de açıkladı.

2022-2024 dönemlerinde gıda dışı ürünlerde enflasyonun Merkez Bankası’nın yüzde 4’lük hedefini aşamayacağını öngören bakanlık, fiyat artışlarında ikinci sırada ise eylül ayında rekor düzeyde yükselen sebze ve meyve dışındaki gıda ürünleri fiyatlarının bulunduğunu ekledi.

Yıl sonuna kadar bu kategorideki ürünlerde fiyatların Aralık 2020’ye göre yüzde 6,6 artacağı konusunda uyaran Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, bununla birlikte yıl boyunca ürünlerin maliyetindeki büyümenin daha güçlü hale geleceğini ve yıllık yüzde yedi oranlarına ulaşacağını da bildirdi.

Bakanlık raporunda, önümüzdeki üç yıl içinde bu sektördeki enflasyonun istikrar kazanacağının umut edildiği, 2022’de yüzde 3,8, 2023’te yüzde 3,5 ve 2024 yılında yüzde 3,6 seviyelerine ulaşacağının tahmin edildiği açıklanırken, genel gıda fiyatlarının yıl sonuna kadar yüzde 5,3 oranında artmasının beklendiği de iletildi.

Gıda dışı ürünlerde enflasyon tahminleri

Gıda dışı ürünlerdeki fiyat artışlarının bu yıl hedef göstergeleri zaten büyük ölçüde aştığını vurgulayan VTB Bankası ekonomisti Aleksander Isakov’a göre, gıda dışı ürünler arasında inşaat malzemeleri yıl sonuna kadar yüzde 25, tütün ürünleri yüzde 19, mobilya ve otomobil fiyatları yüzde 11 ile en çok artış gösterecek kalemler arasında.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığına bağlı uzun vadeli ekonomik kalkınma stratejileri ve yatırım merkezi olan CSR Analizi Merkezi Başkan Danışmanı Elena Razumova, 2021 baharında inşaat hammaddesi ve kereste fiyatlarındaki küresel artış oranının benzeri görülmemiş ve önceki beş yılın ortalamasından 3,5 kat daha yüksek olduğunu belirtirken, bu nedenle her şeyden önce ahşap işçiliği ile ilgili malların fiyatlarında büyük artış yaşanacağını vurguluyor.

“Kağıt, mobilya ve inşaat malzemelerinde enflasyon, plastik ve petrokimya içeren ürünleri de etkileyecek” diyen Razumova, aynı zamanda fiyat artışlarının plastik ve polimer ürünlerle birlikte ev kimyasalları ve suni elyaftan yapılan tekstil ürünleri de kapsadığını sözlerine ekledi.

Bununla birlikte 2021 yılının sonuna doğru giyim ve ayakkabı fiyatlarının daha az artacağını öngören uzman, giyimde yüzde 3 ile 8 oranında artış beklediklerini ifade etti.

Uzmanlar, giyimde diğer kalemlere kıyasla meydana gelen düşük fiyat artışlarının bu yıl içerisinde birçok şirketin zaten ödenmiş ve sevk edilmiş ön siparişleri sayesinde gerçekleştiğini vurgularken, 2022 yılının başlangıcıyla birlikte giyim ve ayakkabı grubunda en az yüzde 15 ile yüzde 20 oranlarındaki zamlara hazır olunması konusunda da uyarıyor.

Ekonomistler, 2021’de Rusya’daki genel enflasyon oranının Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın tahminini aşacağını düşünürken, VTB ekonomisti Isakov, bakanlığın beklentilerinin gerçekleşebilmesi için Rusya’da bu yıl geriye kalan üç ayda mevsimsellikten arındırılmış fiyat artış oranının yavaşlayarak sıfıra inmesi gerektiğini vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...