30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Tataristan'da salgın nedeniyle yeni kısıtlamalar ilan edildi

Tataristan’da salgın nedeniyle yeni kısıtlamalar ilan edildi

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti yönetimi, epidemiyolojik durumun kötüleşmesi nedeniyle 11 Ekim’den itibaren bölgede ek sağlık kısıtlamaları uygulanacağını duyurdu.

Tataristan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, bölgede faaliyet gösteren ve 400 metrekareden büyük tüm kafe, restoran, Alışveriş Merkezi, yüzme havuzu ve fitness salonları ile birlikte gıda dışı ürünlerin satışa sunulduğu perakende merkezlerinde QR kodu uygulaması zorunluluğu getirildiği, yalnızca aşılı veya son altı ayda COVID-19 enfeksiyonu geçiren bireylerin ziyaretlerine izin verileceği vurgulandı.

Son altı ay içinde COVID-19 aşısı olmayan veya daha önce bu enfeksiyonu geçirmeyen 65 yaş üstü bireyler için zorunlu karantina uygulaması ilan edilen Tataristan’da, işverenlerin bu yaş kategorisindeki çalışanlarını zorunlu olarak uzaktan çalışma formatına geçireceği belirtildi.

Ayrıca Tataristan’da tiyatro ve sinemalarla birlikte sirkler ve konser salonları, toplam doluluk oranının yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde en fazla 500 kişiye kadar ziyaretçi kabul edecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi, bu tedbirlerin Tataristan’daki spor ve beden eğitimi merkezleriyle birlikte tüm eğlence ve kültürel faaliyetler için geçerli olduğunu vurgularken, kültürel faaliyetlerde ziyaretçilerin oranının “aşı yapılmış olması” kaydıyla yüzde 70’e çıkarılabileceği de eklendi.

Yakın zamanda Rusya’nın güney bölgesi Kırım’da da son haftalarda artan coronavirüs vakaları nedeniyle COVID-19’a karşı yeni kısıtlamalar ilan edileceği duyurulmuştu.

11 Ekim’de yürürlüğe girecek kısıtlamalara göre, daha önce tüm işverenlere 65 yaş ve üstü çalışanlarını uzaktan çalışmaya yönlendirmesi tavsiyesi, zorunlu hale getirilecek.

65 yaş ve üstü yaşlılar için toplu taşımada indirimli kartların geçiçi olarak kullanılamayacağını ileten Romanovskaya, aynı zamanda Kırım’daki devlet ve belediye çalışanlarının yüzde 50’sinin uzaktan çalışmaya başlayacağını duyurdu.

Bununla birlikte Kırım’da faaliyet gösteren ve aşılı çalışanların yüzde 80’inden azına sahip olan işletmeler, aşısız çalışanları için haftada bir PCR testi yaptırmak zorunda kalırken, test masrafları işletme bütçesinden sağlanacak.

Yakın zamanda Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, son haftalarda artan COVID-19 vakaları nedeniyle ülke çapında tüm toplu etkinliklerin yasaklandığını duyurmuştu.

Kurgan ve Samara bölgelerinde QR kodları tekrar yürürlüğe girmeye başlarken, Samara Bölgesi Valiliği, 11 Ekim’den itibaren bazı halka açık yerlerin yalnızca aşılanan ve aşı olduğuna dair belge niteliği taşıyan Qr kodu sahipleri tarafından ziyaret edilebileceğini duyurmuş, Ulyanovsk Bölgesi de coronavirüs vakalarının yayılması nedeniyle 1 Kasım 2021 itibariyle halka açık etkinliklere, kafe ve restoranlara fitness salonlarına, sinemalara ve tiyatrolara giriş için QR kodu gösterilmesi gerekeceğini ilan etmişti

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...