21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200’den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir araştırmaya göre, ülkedeki büyük ve orta ölçekli şirketlerin yarısı pandemide ekonomik krizin üstesinden gelmek için maliyetlerini azalttı.

Araştırmanın sonuçlarına göre şirketlerin yüzde 51’i pandeminin etkilerini azaltmak için işletme maliyetlerini düşürürken, ayrıca salgın sırasında şirketlerin neredeyse yüzde 40’ı devletin sunduğu destek programlarını kullanmak zorunda kaldı.

Rusya’daki büyük ve orta şirketlerin yüzde 30’u kredi borçlarını yeniden yapılandırırken, işeltmelerin yüzde 25’i ise ofislerini geçici olarak kapatmak zorunda kaldı.

Raiffeisenbank araştırmasına katılan birçok Rus şirketinin iş modellerini değiştirerek satış kanallarını çevrimiçi formata yönlendirdiği gözlemlenirken, çalışan sayılarını da azaltmak zorunda kalarak işletme masraflarını azalttığı kaydedildi.

Raiffeisenbank araştırma sonuçlarında yer alan açıklamada, coronavirüs krizinin neredeyse tüm şirketlerin planlarını değiştirdiği belirtilirken, bazı işletmelerin devlet destek programlarından yararlandığı, bazılarının iş süreçlerini değiştirdiği ve birçoğunun finasal hava yastığı oluşturmak için tüm projelerini durdurduğu ifade edildi.

Son aylarda iş faaliyetlerinin toparlandığını, şirketlerin yeniden kalkınmaya yatırım yaptığını vurgulayan banka uzmanları, aynı zamanda bankaların şirketlere uygun faiz oranlarında kredi vermeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Ağustos ayı sonunda Rusya’da ticaret yönetimi hizmeti sağlayan MoySklad şirketi tarafından düzenlenen araştırmaların sonuçları, ülkedeki işletme sahipleri ve girişimcilerin yaklaşık yüzde 70’inin 2021’in ilk yarısında gelirlerinde düşüş yaşadığını kaydetmişti.

Temmuz ve Ağustos 2021 dönemlerinde ülkenin tüm bölgelerinden bin 500’e yakın işletme sahibinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmalara göre, girişimcilerin yüzde 28,6’sı son altı ayda gelirlerinde yüzde 20 ile yüzde 50’lik düşüşten şikayet ederken, katılımcıların yüzde 20,5’i ise gelirinin yüzde 50’den daha fazla düştüğünü itiraf etti.

Rusya’daki işletme sahiplerinin yüzde 15,5’i gelirlerinin yüzde 75’ten fazla düştüğünü vurgularken, katılımcıların sadece yüzde 11,2’si elde ettikleri gelirin yüzde 20’den daha az düştüğünü belirtti.

MoySklad şirketi anketine katılan şirketlerin yüzde 5,7’si son altı ayda gelirlerini yüzde 25 artırmayı başardığını söylerken, yüzde 1,6’sı ise gelirini yüzde 50’den fazla artırdığını, yüzde 0,6’sı da yüzde 75’ten fazla artırmayı başardığını bildirdi.

Araştırma sonuçlarına göre şirketlerin yüzde 11,6’sının gelir göstergeleri değişmezken, işletmelerin yüzde 3,4’ü işini kapatmak zorunda kaldığını açıkladı.

Araştırmaya katılan Rus girişimcilerin yüzde 56,4’ü 2021’in ilk yarısında ürün ve hizmet talebinde düşüş kaydettiklerini belirtirken, yüzde 39’u enflasyondaki büyümeden etkilendiğini, yüzde 38,1’i ise devletin yardımlarının zayıf kaldığını itiraf etti.

Ankete katılanların yarısından fazlası (yüzde 63,2) işletmesinin geleceği konusunda son derece karamsar olduğunu belirtirken, üç yıllık süre içerisinde Rusya’da iş yapma koşullarının kötüleşmesini bekliyor.

Anket sonuçları, 2021’in ilk yarısında küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ), pandeminin zirve yaptığı zamanlardaki sorunlarla yeniden karşılaştığını gösterirken, asıl sorunun çoğu girişimci için toparlanamayan ve 2019’un kriz öncesi göstergelerine ulaşamayan mal ve hizmetlere yönelik zayıf tüketici talebi olmaya devam ettiğini de kanıtladı.

Araştırmayı düzenleyen KOBİ odaklı ticaret hizmeti şirketi MoySklad CEO’su Askar Rakhimberdiev, anket verilerinin işletmelerin çok karamsar olduğunu gösterdiğini belirterek, “İşletmelerin sadece yüzde 35’i yıl sonuna kadar gelirlerinin artacağına veya en azından düşmeyeceğine inanıyor. Sadece onda biri ülkedeki durumu iş yapmak için elverişli olarak değerlendiriyor” diye konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...