21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az olduğunu açıkladı.

Rosstat tarafından yapılan değerlendirmede zengin aileler kategorisi hesaplamasına göre arzu ettiği her şeyi alabilmek için yeterli mali gelire sahip olduğunu bildiren yüksek gelirli ailelerin bu yılın ilk çeyreği verilerinde göre 1,7 milyondan 1,3 milyona düştüğü ifade edilen rapor hakkında konuşan Uluslararası denetim ve danışmanlık ağı FinExpertiza Başkanı Elena Trubnikova,  Rusya’nın 37 bölgesindeki en zengin ailelerin mali koşullarının kötüleştiğini kaydettiklerini belirtirken, aynı zamanda 32 bölgede bu sayının tersine arttığını, ülkede geri kalan 16 bölgede ise zengin aile bulunmadığını iletti.

FinExpertiza, yakın zamanda Rusya’da orta ve büyük ölçekli işletmelerde bir milyon ruble ve daha fazla maaş alan çalışan sayısının 17 bin 100 kişi olduğunu açıklamıştı.

Pandemi öncesi döneme kıyasla bir milyon ruble ve üstü aylık maaşa sahip çalışan sayısının yarıdan fazla bir arttığı ifade edilen raporda, Nisan 2019 kayıtlarına göre bu kategorideki çalışan sayısının 11 bin 290 olduğu bildirildi.

Resmi olarak 1 milyon ruble veya daha fazla aylık maaş alan çalışanların büyük çoğunluğunun Moskova’da kayıtlı olduğu gözlemlenirken, ikinci sırada St. Petersburg ve üçüncü sırada ise Moskova Bölgesi yer alıyor.

Ayrıca Sverdlovsk Bölgesi, Sahalin Bölgesi, Krasnodar Bölgesi, Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi ve Tataristan’da da bir milyon ve üstü maaşa sahip uzmanların çalıştığı da vurgulanan FinExpertiza raporunda, başkent Moskova’da resmi maaşı bir milyondan fazla olan çalışan sayısı yaklaşık 10 bin 400, Moskova Bölgesi’nde bin 200, St. Petersburg‘da ise bin 300 kişi olarak kaydedildi.

Böylece Moskova, benzer aylık gelire sahip çalışanların yüzde 60’ını oluştururken, FinExpertiza Global Başkanı Elena Trubnikova, yapılan araştırmada yalnızca aylık sabit maaş verilerini dikkate alınmadığını, aynı zamanda ay içerisinde verilen ikramiyelerin de hesaba katıldığını vurguladı.

Öte yandan 2021’in ilk yarısında ortalama bir Rus vatandaşının maaşıyla bin 232 kilogram patates satın alabildiğini belirten şirket, Ocak-Mayıs ayları arasında Rusların bir yıldan daha az bir sürede sahip olduğu maaşlarıyla yalnızca 447 kilogram patates alabildiğini bildirdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...