27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da verilen taşıt kredilerinde tarihi rekor

Rusya’da verilen taşıt kredilerinde tarihi rekor

Kredi derecelendirme şirketi Birleşik Kredi Bürosu (OKB) Genel Müdürü Artur Aleksandrovich, bu yıl Rusya’da bankalar tarafından verilen taşıt kredilerinin tarihi rekor kırdığını açıkladı.

Yılın ilk sekiz ayında Rusların  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34,1 artışla 562 bin taşıt kredisi kullandığını belirten uzman, nisan ve mayıs aylarında taşıt kredilerinde rekor büyüme gerçekleştiğini vurgulayarak, “2020 baharına kıyasla, nisan ayında taşıt kredileri sayısı yüzde 511, mayıs ayında ise yüzde 136 artış gösterdi. Daha sonra Temmuz-Ağustos aylarında taşıt kredilerinde düşüş gözlemlendi” diye konuştu.

OKB Genel Müdürü, yıl içinde Rus bankalarının verdiği taşıt kredilerinde ortalama tutarın yüzde 30 arttığını da belirtirken,  ağustos ayında alınan kredilerin ortalama tutarının bir milyon 100 bin rubleye ulaştığını ifade etti.

Rusya’da kendi birikimleriyle araba satın alma fırsatına sahip olan tüketicilerin azaldığına işaret eden uzman, aynı zamanda krediyle alınan taşıt payındaki büyümenin araç kıtlığından da kaynaklandığını söylerken, “Oto bayileri taşıt kredisiyle otomobil alınması için ek teşvikler sunarak komisyonlardan kazanmak için taşıt kredili otomobil satarak ürünlerini mümkün olduğunca pahalı satmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Rusya’da vade ödemesi geciktirilen taşıt kredilerinde de rekor bir büyüme kaydedildiği vurgulanan OKB açıklamasında, vadesi geçmiş taşıt kredilerinin haziran ayında yüzde 53 artarak 617 milyon rubleye yükseldiği  ifade edildi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov daha önce yaptığı açıklamada, tercihli taşıt kredileri programına son vereceklerini bildirmişti.

Bu yılın Haziran-Temmuz aylarında ülkedeki taşıt kredisi piyasalarının zaten aşırı ısındığını söyleyen Manturov, yaşanan araç sıkıntısı nedeniyle programın terk edilmesine karar verildiğini vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...