27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da karsız işletmelerin payında büyük düşüş

Rusya’da karsız işletmelerin payında büyük düşüş

Uluslararası denetim ve danışmanlık ağı FinExpertiza, Rusya’da faaliyetlerinden zarar eden büyük ve orta ölçekli işletmelerin payının 2021’in ilk yarısında yüzde 6,5 ​​azalarak  toplamda yüzde 28.8 seviyelerine gerilediğini açıkladı.

FinExpertiza araştırmasına göre bu rakamların 2004’ten bu yana rekor düzeyde düşük olduğu vurgulanırken, 2021’in ilk yarısında küçük işletmeler, bankalar, sigorta şirketleri ve devlet kurumları hariç tüm kuruluşların yüzde 71,2’sinin (39 bin 200 işletme) kar elde ettiği, kar rakamlarının 13,27 trilyon rubleye ulaştığı belirtildi.

Ülkede kar elde edemeyen firmaların payı da yüzde 6,5 düşerek toplamda yüzde 28,8 ile son 18 yılın en düşük seviyesine gerilerken, şirketlerin bu dönemdeki toplam zararının 1,67 trilyon ruble olduğu, elde edilen net karın ise 11,6 trilyon ruble olduğunu vurgulayan FinExpertiza analistleri, kar getirmeyen şirketlerin en düşük sayıda olduğu sektörlerin yüzde 16 ile toptan ve perakende, yüzde 21 ile tarım, yüzde 24 ile eğitim  ve yüzde 25 ile imalat sektörlerinde faaliyet gösterdiğini açıkladı.

Ancak yılın ilk yarısının her alanda olduğu kadar başarılı geçmediğine işaret eden uzmanlar, su temini;kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri ile uğraşan şirketlerin neredeyse yarısının (yüzde 47,8) zararda kaldığını belirtirken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı hizmetleri alanındaki şirketlerin yüzde 44’ünün zarar elde ettiğini ifade etti.

Kar getirmeyen firmaların faaliyet gösterdiği alanlarda en büyük paylara sahip olan diğer sektörlerin otel işletmeciliği ve yeme-içme sektörüyle birlikte madencilik, finans, gayrimenkul ve kültür alanlarının izlediği aktarılan rapor hakkında yorumda bulunan FinExpertiza Global Başkanı Elena Trubnikova, ürünlere olan talebin ve işletmelerin cirosunun toparlandığını, işletmelerin toplam karının hızla arttığını, ancak bu paranın sektörler ve bölgeler arasında eşit olmayan bir şekilde dağıldığını söyledi.

Kitlesel talebe ve nüfusun gelirine kritik derecede bağımlı olan küçük işletmeler için durumun hala kötü olduğunu iddia eden uzman, bu araştırmaya küçük işletmelerin dahil edilmediğini vurgularken, Rusya’da mevcut durumda özel girişimciler için piyasaların uygunimkanlar sağlayamayacağının da altını çizdi.

Yakın zamanda Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), Rusya’nın 2021 yılı ikinçi çeyreğindeki gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) büyüme tahminini yıllık yüzde 10,3’ten yüzde 10,5’e yükseltmişti.

Rosstat tarafından hazırlanan raporda, 2019’un ikinci çeyreğine kıyasla ülkenin GSYH’sının yüzde 1,8 oranlarında büyüdüğü ifade edilirken, 2021’in ikinci çeyreği için Rusya GSYH sının mutlak değerinin 30,853 trilyon ruble olarak gerçekleştiği vurgulandı.

Rusya ekonomisinin hemen hemen tüm sektörlerinde 2020’nin ilgili dönemine kıyasla üretimde artış kaydedildiği açıklanan raporda, “Enerji kaynaklarında küresel fiyatların artış göstermesi, enerji ve madencilik sektörlerinde brüt katma değer endekslerinde neredeyse iki kat (yüzde 94), imalat sektöründe ise neredeyse üçte bir oranında (yüzde 29) artışa yol açmıştır” ifadelerine yer verilirken, GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde en çok dikkate değer büyümenin yüzde 109,2 ile otel ve restoran işletmeciliğinde, yüzde 30,2 ile su temini;kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetlerinde, yüzde 34,5 ile kültür ve spor hizmetleri sektöründe kaydedildiği açıklandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...