27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Yılın ilk yarısında Rusya'da beyaz eşya satışları arttı

Yılın ilk yarısında Rusya’da beyaz eşya satışları arttı

Pandemi sırasında beyaz eşya ve ev aletleri taleplerinde yaşanan düşüş, yerini artışa bırakırken yılın ilk yarısında Rusya’da buzdolabı, çamaşır makinesi ve diğer beyaz eşya satışları yüzde 23 artarak 6,7 milyon adede ulaştı.

M.Video-Eldorado Grubu tarafından paylaşılan verilere göre, ilk altı ayda beyaş eşya satışları parasal değerde yüzde 32 artarak 155 milyar rublenin üzerine çıkarken, ülkenin diğer perakendecileri Wildberries, Ozon ve Yandex.Market temsilcileri de beyaz eşya satışlarındaki büyümeyi doğruladı.

Beyaz eşya satışlarında aynı zamanda büyümenin de hız kazandığını vurgulayan M.Video Ticari Direktörü Oleg Muraviev, geçen yılın aynı döneminde büyümenin fiziksel olarak yüzde 14, parasal olarak ise yüzde 17 olduğunu belirtirken, 2019’da ise büyümenin fiziksel olarak yüzde 2, parasal bazda ise yüzde 8 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Infoline-Analytica Genel Müdürü Mikhail Burmistrov, satışlardaki artışın ana nedenlerinin Rusların evde daha fazla zaman geçirmesi ve daha sık yemek pişirmesi olduğunu belirtirken, bunun da beyaz eşya ve ev aletlerine olan talebi teşvik ettiğini söyledi.

Tüketicilerin karantina nedeniyle harcamalarını sınırladığı ve tasarruflarını 5 trilyon rubleden fazla artırdığı 2020 yılından sonra 2021’de fiyat artışları beklentileri nedeniyle satın alma faaliyetleri artırdığını belirten Burmistov, bu eğilimin beyaz eşyaya da yansıdığının altını çizdi.

M.Video-Eldorado verileri, bu yılın ilk yarısında beyaz eşya kategorisindeki satın alınan en popüler ürünlerin 1 milyon 800 bin adetle çamaşır makinesi olduğunu, ikinci ürünün de 1 milyon 600 bin adetle buzdolabı olduğunu gösterirken, bu ürünlerin toplam beyaz eşya satışlarının yaklaşık yarısını oluşturduğu kaydedildi.

Aynı zamanda geçen yıla göre Rusya’da satışları en çok artan beyaz eşya kategorisinde yüzde 25 ile ankastre mutfak aletlerinin birinci sırada yer aldığını belirten uzmanlar, bu durumun da yeni konut satın alımları ve ev tamiratları ile  ilişkili olduğunu ifade etti.

Yandex.Market’in paylaştığı 2021’in ilk yarısının sonuçlarına göre, beyaz eşyanın en hızlı büyüyen satın alma kategorilerinden biri haline geldiği görülürken, beyaş eşya sipariş sayısının üç katına çıktığı, platform üzerinden satın alımlarda en büyük artış gösteren ürünün ankastre beyaz eşya olduğu da doğrulandı.

Yandex.Market yetkilileri, çevrimiçi beyaz eşya tüketicilerinin bir önceki yıla göre daha fazla para harcadığını da vurgularken, 2020’ye kıyasla beyaz eşya satışlarının parasal değer bazında yüzde 274 oranlarında yükseldiğini açıkladı.

Bir diğer dev perakende şirketi Ozon’un Basın Servisi tarafından verilen bilgide, beyaz eşya satışlarının yılın ilk yarısında sayısal olarak yüzde 67,  değerde yüzde 64 arttığı belirtilirken, çevrimiçi perakende devi Wildberries, bu kategorideki malların parasal değerde satışlarının yıllık bazda yüzde 894, fiziksel bazda ise yüzde 447 arttığını, bu kategorinin çevrimiçi platformda en hızlı büyüyen üç kategoriden biri olduğu aktarıldı.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...