27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Moskova'da ticaret ve hizmet sektörü yılbaşından bu yana 8 trilyon ruble kazandı

Moskova’da ticaret ve hizmet sektörü yılbaşından bu yana 8 trilyon ruble kazandı

Moskova Belediyesi Ekonomik Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Vladimir Yefimov, başkentin ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin Ocak-Temmuz 2021 döneminde 8 trilyon ruble kazandığını açıkladı.

 Ekonomik büyümede bir dizi göstergelerin sadece pandemi öncesi seviyeyi yakalamakla kalmadığını, aynı zamanda salgın öncesi seviyeleri de aştığını vurgulayan Yefimov, “Özellikle sanayi, gıda ve gıda dışı ticaret ve hizmet sektöründeki işletmelerin toplam cirosu Ocak-Temmuz 2021’de 8 trilyon ruble olarak gerçekleşti. Geçen yılın ikinci yarısında bu rakamlar yaklaşık 6 trilyon ruble olarak kaydedilmişti” diye konuştu.

Bu durumun sadece fiyatlardaki artıştan kaynaklanmadığını da açıklayan Belediye Başkan Yardımcısı, özellikle perakende ve hizmet sektöründe ortalama fatura rakamlarının enflasyon ve yükselen döviz kurları dikkate alındıktan sonra bile büyüdüğünü ifade etti.

“Başkentte Alışveriş Merkezlerini (AVM) ziyaretlerde düşüş devam ediyor. Ancak çevrimiçi satışlardaki artış ve genel olarak tüketici davranışındaki değişiklik bu durum dengeledi” diyen Yefimov, başkentteki tüketicilerin AVM’leri daha az ziyaret ettiklerini, fakat daha fazla ürün satın almaya başladıklarını da sözlerine ekledi.

Yakın zamanda Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, 2021’in ilk altı ayında Moskova ekonomisine özel sektörden yapılan yatırımların 1 trilyon 400 milyon rubleyi bulduğunu belirterek, bu rakamların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 daha fazla olduğunu açıklamıştı.

“Bu yılın ikinci çeyreğinde başkent ekonomisine yapılan yatırımlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,5 artarak 852,9 milyar rubleye ulaştı. İlk altı ayda ise bu rakamlar 1,4 trilyon ruble olarak kaydedildi. Yatırım hacimlerinde geçen yılın rakamlarını yüzde 20,9 oranında aşan şehir, iş geliştirme için en uygun koşulları yarattı” diye konuşan Sobyanin, pandemiye rağmen Moskova’daki özel sektörün başkent ekonomisine ve gelişimine yatırım yapmaya devam ettiğini vurguladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Moskova Belediyesi Ekonomik Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Vladimir Yefimov, başkente yabancılar tarafından yapılan yatırım hacimleri oranlarının tüm Rusya’ya yapılan yatırımlara payının yüzde 18 olduğunu vurgulayarak, “2021’in ilk yarısında Moskova’daki bütçe dışı yatırımların payı yüzde 77 oldu. Yapılan yatırımların büyük bölümü makine ve teçhizat alanlarında. Bu segment toplam yatırım hacminin yüzde 39,4’ünü oluşturdu” diye konuştu.

Bu yılın ilk altı ayı verilerine göre Moskova’ya yapılan yatırım hacimlerinin yüzde 30,9’u gayrimenkul inşaatı ve arazi alanında kaydedilirken, fikri mülkiyet hakları yaratılması için yapılan yatırımların payı yüzde 14,2, konut inşaatı için yapılan yatırımların payı ise yüzde 13,4 olarak gerçekleşti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.