27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusların yarısının birikimi olmadığı kaydedildi

Rusların yarısının birikimi olmadığı kaydedildi

Finans kuruluşu Unicom 24 anketlerinin sonuçları, ülkede yaşayan Rusların sadece yüzde 45’inin tasarrufları olduğunu gösterirken, bunların yüzde 15’inin düzenli olarak para biriktirdiğini kaydetti.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 80’i tasarruflarının kendilerine ancak üç ay yetebileceğini belirtirken, araştırma sonuçları Rusların ortalama 150 ile 200 bin ruble tutarında para biriktirdiğini gözlemledi.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde ikisi, eşlerinin geliriyle geçindikleri için maaşlarının tamamını biriktirebileceklerini itiraf ederken, her beş kişiden biri hiç birikim yapmadığını, yüzde 30’u ise fırsat bulunca zaman zaman birikim yapmaya çalıştığını belirtti.

Bu oranın yüzde 60’ı, parasızlıktan dolayı maaş gününe kadar birikim yapma fırsatı olmadığını vurgularken, Rusların yüzde 30’u pahalı ürünleri satın almak için para biriktirdiğini, yüzde 15’i bir daire veya başka bir gayrimenkul için tasarruf yaptığını, yüzde 10’u çocuklarının eğitimi ve yaşlılık için para biriktirdiğini bildirdi.

Rusların yüzde 20’sinin kara günler için para biriktirdiğini söylediği anket sonuçları hakkında yorum yapan Unicom 24 uzmanları, bireyler için finansal hava yastığının en az altı ay ile 12 aylık maaş hacmine sahip olması gerektiğini vurgularken, bu imkana sahip Rusların yalnızca yüzde 10 ile yüzde 20 seviyelerinde olduğunun altını çizdi.

Uzmanlar, herhangi bir ekonomik olumsuzluk karşısında kullanılmak üzere bireylerin oluşturması gereken finansal hava yastığı için aylık gelirin yüzde 15 ile 20’sinin biriktirilmesi gerektiğini açıklarken, birçok Rus vatandaşının bu lükse sahip olmadığını belirtiyor.

Ağustos ayında Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi FinExpertiza, Rusların ülkedeki patates fiyatlarını dikkate alarak hesapladığı gelir araştırması sonucunu açıklamıştı.

2021’in ilk yarısında ortalama bir Rus vatandaşının maaşıyla  bin 232 kilogram patates satın alabildiğini belirten şirket, Ocak-Mayıs ayları arasında Rusların bir yıldan daha az bir sürede sahip olduğu maaşlarıyla yalnızca 447 kilogram patates alabildiğini bildirdi.

Ortalama maaşa sahip olan bir Rusun bir yıl içinde yüzde 26,6 daha az patates alabildiğini bulan FinExpertiza, hazırladığı patates raporunda hane gelirleri açısından satın alma gücündeki en büyük düşüşün Kaliningrad Bölgesi’nde (yüzde 53,9 veya 1,04 ton patates), Altay Cumhuriyeti’nde (yüzde 44,8 veya 565 kilogram) ve Kostroma Bölgesi’nde (yüzde 44 veya 668 kilogram) kaydedildiğini aktardı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.