27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Putin dün gece Beşar Esad'la görüştü

Putin dün gece Beşar Esad’la görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye lideri Beşar Esad’ı dün gece Kremlin’de ağırladı.

Kremlin resmi internet sayfasında paylaşılan bilgide, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın dün akşam Rusya’nın başkenti Moskova’ya geldiği ve Putin’i Kremlin’de ziyaret ettiği belirtilirken, görüşmede bölgedeki terör konularıyla birlikte ülkenin kalkınması konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu aktarıldı.

Esad’ı tekrar Moskova’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu vurgulayan Putin, “Herşeyden önce son doğum gününüzü kutlamak isterim. Ve elbette  26 Mayıs’taki devlet başkanlığı seçimlerindeki başarınız nedeniyle sizi tebrik ediyorum. Seçim sonuçları, Suriye halkının Esad’a olan güvenini doğruluyor. Geçmiş yılların tüm zorluklarına ve yaşanan trajedilere rağmen,  ülkenin tekrar kalkınması ve hayatın normale dönüşü için önemli bir adım teşkil ediyor” diye konuştu.

Putin, Esad’ın siyasi muhaliflerle diyalog kurmak da dahil olmak üzere Suriye iç politikasında ülkeyi ileriye götürecek çok şey yaptığını gördüklerini ifade ederek, “Bu sürecin devam edeceğini gerçekten umuyorum.Suriye’deki tüm farklı düşünen grupların birleşmesi, ülkenin daha kısa zamanda güçlenmesine büyük katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin ana sorununun Birleşmiş Milletler (BM) ve Suriye yetkililerinin izni olmadan ülkede konumlanan yabancı askeri varlığın korunması olduğunu söylerken, “ Buna benzer sorunlar meşru hükümet tarafından ülkenin tam olarak kontrol edilmesini ve kalkındırmasını engellerken aynı zamanda ülkenin egemenliğini riske atıyor” açıklamalarını yaptı.

Rus lider, Suriye’de siviller üzerinde baskı oluşturan terör örgütlerinin hala varlıklarını sürdürdüğüne işaret ederken, bu terör örgütlerinin sadece bölgenin bir kısmını kontrol etmekle kalmadığını, aynı zamanda orada yaşayan sivillere baskı uyguladığını ifade etti.

Rusya ve Suriye’nin barışçıl faaliyetleri yeniden tesis etmeye yönelik ortak çabalarının belirli sonuçlar getirdiğini de sözlerine ekleyen Putin, “Bu faaliyetlerle sadece Rusya’dan Suriye halkına insani yardımdan bahsetmiyorum. Ticari ve ekonomik bağların gelişmesinden bahsediyorum. Bu yılın ilk yarısında Rusya ile Suriye arasındaki ticaret hacmi 3,5 kat arttı” diye konuştu.

Suriye‘de 21 yıldır devlet başkanı olan Beşar Esad, devlet başkanlığı seçimlerinde gösterdiği başarısından dolayı Putin’in tebriklerini kabul ederken, Suriye’deki durumu normalleştirmeye yönelik siyasi süreçlerin durduğunu, bu durumun ise  “belirli devletlerin” yıkıcı eylemlerini kolaylaştırdığını belirtirken, “Yaklaşık üç yıldır daha önce yürüttüğümüz siyasi süreçlerin durduğunu belirtmek isterim. Bunun elbette belli sebepleri var. Ülkenin kalkınmasına izin verecek politikaları yürütme faaliyetlerimizi her şekilde engellemeye çalışan bazı devletler var. Aynı zamanda ülke içinde birliği sağlayarak  Suriye’nin kalkınması için mümkün olan  her şeyi yapmaya çalışıyoruz, “dedi.

Bazı devletlerin Suriye’ye yaptırım uyguladığını hatırlatan Suriye lideri, bu tür eylemlerin  insanlığa ve devlet anlayışına karşı olarak nitelendirdiklerini vurguladığı konuşmasında, “Yine de Suriye Arap Cumhuriyeti’nin yürüttüğü çeşitli eylem ve faaliyetler son bulmayacak. İster siyasi diyaloğun tesisi olsun, ister uygulanması gereken diğer süreçler olsun, bunları gelişen şart ve koşullarda gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Esad, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’na uluslararası platformda terörizmin yayılmasını önlemek ve terörü ustaca kullanma hedefi olan devletlere karşı cesurca yürüttüğü dış politikasının kendileri için çok önemli olduğuna vurgu yaparak , Rusya Dışişleri Bakanlığı’na teröre karşı yürüttüğü politika nedeniyle teşekkür ettiklerini ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...