27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Moskova'da 200 bin göçmen işçiye ihtiyaç var

Moskova’da 200 bin göçmen işçiye ihtiyaç var

Moskova Belediyesi Ekonomik Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Vladimir Yefimov, başkentin 200 bin göçmen işçiye ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Özellikle belediyenin altyapı inşaatlarında  göçmen işçiye ihtiyaç duyulduğunu itiraf eden Yefimov, “Başkentteki şantiyelerde yaklaşık 200 bin göçmene ihtiyaç var. Umarız yakın gelecekte göçmen işçilerin ülkeye girişlerindeki kısıtlamalar hafifletilir. umuyoruz. İşgücü kaynaklarının eksikliği, başta müteahhitler olmak üzere tüm inşaat şirketlerinin projeler için  fazla fiyat vermesine, bu da hizmetlerin maliyetinin artırmasına neden oluyor” diye konuştu.

Kentsel konut projelerinde göçmen işçi sıkıntısı sorununun aciliyeti hakkındaki soruları yanıtlayan Belediye Başkan Yardımcısı, pandemi öncesi dönemlerde birkaç yıldır Moskova’da konut inşaatı maliyetlerinin neredeyse hiç artmadığını dile getirirken, salgın sonrası büyük artış gösterdiğini ifade etti.

Yefimov, tercihli konut kredisi programının sona erdirilmesi ile yakın gelecekte gayrimenkul fiyatlarındaki büyümenin duracağını beklediklerini belirtirken, nüfusun satın alma gücünün de bir sınırı olduğunu, bu gücün tükenmesiyle birlikte durgunluk döneminin başladığını sözlerine ekledi.

Yakın zamanda Rusya’da inşaat sektörünü geliştirmek için kurulan devlet iştirakı finansal kuruluşu DOM.RF, ülkede devlet tarafından sunulan tercihli konut kredilerine olan taleplerin geçen yıla göre en düşük seviyelere indiğini açıklamıştı.

Kuruluş tarafından yapılan açıklamada, 2 Eylül’de sona eren hafta içinde nüfusun bu kategorideki kredi başvuru hacimlerinin geçen yılın mayıs ayında başlayan programın başlangıcından bu yana minimum seviyelere gerilediği belirtilirken, bankaların 3,9 milyar ruble tutarında bin 600 tercihli konut kredisi verdiği, Temmuz-Ağustos aylarında ise 8,8 ile 9,5 milyar ruble karşılığında yaklaşık 4 bin konut kredisi verdiği ifade edildi.

Rusya’da tercihli konut kredilerinde taleplerde yaşanan düşüşün temmuz ayından itibaren gözle görülür bir şekilde düştüğü vurgulanan DOM.RF açıklamasında, O dönemde bankaların verdiği kredi sayısının yüzde 15, kredi miktarının da yüzde 21 oranlarında düşmeye başladığı söylendi.

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, 1 Mart 2023’te sona ermesi gereken programın yıl sonuna kadar devam edeceğini açıklamıştı.

Mishustin, bu program sayesinde genç ailelerin yılda yüzde 6 oranında uygun faizle konut sahibi olabileceğini vurgularken, daha önce iki veya üç çocuklu aileler için geçerli olan programdan ilk çocuğa sahip ebeveynlerin de yararlanabileceğini açıkladı.

Ancak aileler için hükümet tarafından uzatılan tercihli konut kredilerinde 1 Temmuz’dan itibaren faiz oranlarının yüzde 6,5’ten yüzde 7’ye yükseltildiğini hatırlatan uzmanlar, maksimum kredi miktarının da tüm bölgeler için 3 milyon rubleye düşürüldüğünü vurgulayarak, tercihli konut kredilerine olan taleplerin daire fiyatlarının çok yüksek olduğu büyük şehirlerde neredeyse durduğunu ifade ediyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.