27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya seçime gidiyor: En büyük endişe ve Duma seçimleri ile ilgili bilmeniz...

Rusya seçime gidiyor: En büyük endişe ve Duma seçimleri ile ilgili bilmeniz gerekenler

Rusya, Duma seçimleri nasıl yapılıyor, kaç milletvekili seçilecek, seçim barajı ve seçime katılacak partiler…

Seçim heyecanına hazırlanan Rusya’da, iki aşamadan oluşan Devlet Duması seçimlerinin 17-19 Eylül tarihleri ​​arasında yapılması planlanırken, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın seçimler öncesi ABD büyükelçisini bakanlığa çağırmasının Amerika’nın Duma seçimlerine müdahale etmeyi planladığı iddialarını güçlendirdi.

ABD’nin Rusya Büyükelçisi John Sullivan’ın Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrılmasının Amerikan bilişim devlerinin Duma seçimlerine olası müdahalesinin kanıtı olduğunu vurgulayan Duma Seçim Komitesi Başkanı Vasily Piskarev,  “”Büyükelçinin çağrılması bir ihtiyati tedbirdir. Bu, ABD’nin Rusya’daki seçim sürecine müdahalesinin uzun süredir izin verilen sınırların ötesine geçtiği anlamına gelir. Daha önce Amerikan tarafı seçimlere müdahele konusunda zaten uyarılmıştı” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın büyükelçiye, Amerikan bilişim şirketleri üzerinden Rusya’daki seçim sürecine ABD müdahalesine ilişkin tartışılmaz kanıtlarına sahip olduğu konusunda bilgilendirdiğini ifade eden Piskarev, bakanlığın Sullivan’ı Duma seçimlerine olası ABD müdahalesi konusunda şimdiden uyardığının altını çizdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova

Zakharova: Elektronik oylamada ABD müdahalesi belgelendi

ABD’nin Rusya’da yapılacak Duma seçim süreçlerine müdahalesinin belgelendiğini belirten Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Maria Zakharova, Bu, 11 Eylül Cumartesi günü Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Maria Zakharova tarafından açıklandı.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde Pentagon’un yönettiği internet platformlarının kullanımıyla açık eylemlerin gerçekleştiğini kanıtlayan durumu ABD yetkililerine somut gerçekler ile ortaya koyduk. Seçim sürecimize ve özellikle elektronik oylamaya müdahaleler belgelendi” diye konuştu.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Duma seçimlerine Amerika’dan bariz müdahale tehdidi alındığını vurgularken, “ Böyle bir risk olduğun bariz. ABD tarafının seçimlere müdahale etmeye çalışacağına şüphe yok. Ancak özellikle elektronik oylama sistemimiz kiber ataklara karşı koruma sağlayan güvenlik sistemlerine sahip. Yine de Amerika’nın seçimlere müdahale edeceği konusunda kesin kanıtlar var” ifadelerini kullandı.

Duma seçimlerinde yabancı medya temsilcilerinin sandıklara erişimi konusunda hiçbir sınır olmadığını vurgulayan Peskov, Ülkemizde anayasaya göre yabancı medya temsilcileri, yerli medya çalışanlarıyla aynı haklara sahiptir” diye ekledi.

Devlet Duması seçimleri

17 ila 19 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak olan Parlamentonun alt kanadı Devlet Duması seçimlerinde, karma bir seçim sistemi altında 225 milletvekili parti listelerinden, 225 milletvekili de yetkili seçim bölgelerinden olmak üzere toplamda 450 milletvekili beş yıllık süreyle seçiliyor.

Rusya’da daha önce sadece bir gün içerisinde düzenlenen Duma seçimleri, COVID-19 tedbirleri kapsamında Temmuz 2020’de Duma tarafından alınan kararla 3 güne çıkarılmış, bu şekilde salgın sırasında oy merkezlerindeki seçmen akışınını azaltılması hedeflenmişti.

Rusya Yüksek Seçim Kurulu, 2021’de Devlet Duması seçimlerine toplamda 21,4 milyar ruble harcanmayı planlıyor. Seçim için ayrılan bütçenin 16,6 milyar rublesi doğrudan Devlet Duması seçimlerinin hazırlanması ve yürütülmesine giderken, sağlık tedbirleri nedeniyle 3 güne yayılan oylamada seçim komisyonlarının çalışanları için yapılacak ek ücretler için yaklaşık 11,96 milyar ruble tahsis edildiği aktarıldı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkan Yardımcısı Nikolay Bulaev, seçimler için ayrılan bütçenin bir kısmının seçimlerde çalışanların ulaşım ve yemek harcamalarıyla birlikte broşür basımı ve yeni seçim ekipmanının satın alınmasına harcanacağını belirtmişti.

Aynı zamanda Rusya Federasyonu Hükümeti rezerv bütçesinden tahsis edilen 4,8 milyar rublenin de oylama sırasında kullanılacak maske, eldiven ve dezenfektan malzemelerini içeren epidemiyolojik tedbirler için harcanacağı da biliniyor.

Şu an Duma’da Rus lider Putin’in desteklediği Birleşik Rusya Partisi, 334 milletvekiliyle mecliste büyük çoğunluğa sahip.

İkinci sırada 43 milletvekiliyle Rusya Komünist Partisi (KPRF), üçüncü sırada 40 milletvekiliyle Jirinovsky’nin başkanlığını yaptığı Rusya Liberal Demokrat Partisi (LDPR), dördüncü sırada ise 23 milletvekiliyle Sergey Mironov liderliğindeki  Adil Rusya Partisi bulunuyor.

Rusya Devlet Duması seçimlerine bu yıl hangi partiler katılıyor?

Yüksek Seçim Kurulu tarafından Duma seçimleri için kayıt yaptıran 14 parti belirlenirken, kurallara göre yüzde 5’lik seçim barajını geçmeye çalışan partiler bu yıl şu şekilde sıralandı:

Rusya Komünist Partisi (KPRF)

Yeşiller Partisi

Rusya Liberal Demokrat Partisi (LDPR)

Yeni İnsanlar Partisi

Birleşik Rusya Partisi

Adil Rusya

Elma Partisi

Kalkınma Partisi

Rusya Özgürlük ve Adalet Partisi

Rusya Komünistleri Partisi

Rusya Sivil Platformu

Yeşil Alternatif Partisi

Rodina (Vatan) Partisi

Emekliler Partisi

Rusya’da seçim tahminleri

Sosyoloji araştırma şirketi VTSIOM tarafından yapılan güncel araştırmalara göre, iktidardaki Birleşik Rusya Partisi’nin yüzde 41 ile yüzde 44 oy çoğunluğuna ulaşacağı, Komünist Partisi’nin yüzde 18 ile yüzde 22 oy alacağı, Liberal Demokrat Partisi’nin yüzde 10 ile 13 oy sağlayacağı ve Adil Rusya’nın yüzde 7 ile yüzde 9  alarak yüzde 5’lik seçim barajını aşacağı tahmin ediliyor.

VTSIOM uzmanları, 2020’de kurulan Yeni İnsanlar Partisi’nin de sürpriz yaparak yüzde 4 ile 6 oy alabileceğini ekledi.

Türkiye’de oy vermek isteyen Ruslar için bildiri yayınlayan Türkiye’deki Rusya Büyükelçiliği, oy kullanmak isteyen Rus vatandaşlarını Türkiye’deki seçim merkezleri hakkında bilgilendirdi.

Buna göre Türkiye’de oy kullanmak isteyen Rus vatandaşları için oy merkezlerinin listesi şu şekilde:

Ankara: Andrey Karlov Sokağı, No 5, 06692, Çankaya (19 Eylül 2021 saat 08:00 – 20:00)

İstanbul: İstiklal Caddesi, 219-225a, 34430, Beyoğlu (19 Eylül 2021 saat 08:00 – 20:00)

Trabzon: Rusya Konsolosluğu: Refik Cesur Cad.6, Ortahisar (19 Eylül 2021 saat 08:00 – 20:00)

Antalya: Antalya Büyükşehir Belediyesi Yıldız Kenter Şehir Tiyatrosu, Gençlik Mah. , Işıklar Cd. 07100 Muratpaşa (19 Eylül 2021 saat 08:00 – 20:00)

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...