27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Peskov, Rusya ve Belarus’un birleşmeyeceğini söyledi

Peskov, Rusya ve Belarus’un birleşmeyeceğini söyledi

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya ve Belarus’un üzerinde anlaştığı Birlik Devleti Programı’nın iki ülkenin birleşmesi anlamına gelmediğini belirterek, entegrasyonun iki ülke halklarının yaşamının iyileştirilmesini amaçladığını söyledi.

Peskov konu hakkında yaptığı açıklamada, entegrasyonun özünün iki ülkeyi birleştirmek olmadığını, Belarus ve Rus vatandaşları için hayatı daha iyi hale getirmek olduğunu vurgularken, bu programın iki ülkenin de çıkarı gözetilerek uygulanacağının altını çizdi.

Bu entegrasyon bir gövde gösterisi değildir. İki ülke için e karlı ve mantıklı bir hamledir” diyen Kremlin Sözcüsü, bu programla birlikte iki ülke işletmelerinin aynı haklara sahip olmasının amaçlandığını, üretilen malların serbestçe hareket etmesi ve gümrük işlemlerinin birleştirilmesi sayesinde ticaret faaliyetlerini kolaylaştıracağını sözlerine ekledi.

9 Eylül 2021 Perşembe günü Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile Kremlin’de bir araya gelen Putin, yapılan görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında iki ülkenin özellikle ödeme sistemleri entegrasyonu, dolaylı vergilerin toplanması gibi genel ilkeleri konuştuklarını, aynı zamanda terörle mücadeleyle birlikte birçok ortak birlik programı üzerinde anlaştıklarını duyurmuştu.

Rusya ve Belarus, üzerinde anlaşılan Birlik Devleti Programı kapsamında birleşik bir sanayi politikası, kamu alımları, hükümet emirlerine erişim ve birleşik doğalgaz ve petrol piyasasının yaratılması konusunda faaliyet gösterecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.