27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rus bankaları reklam maliyetlerini artırdı

Rus bankaları reklam maliyetlerini artırdı

Rusya’da nüfusun olağanüstü kredi talepleri sayesinde büyük bir rekabet ortamı oluşan bankacılık sektöründe 2021’in ilk yarısında müşteri çekmek amacıyla yapılan reklam harcamalarında büyük artış kaydedildi.

Rus bankaları arasında reklam harcamaları 2020 yılına göre büyük ölçüde artış gösterirken, bu eğilim sistemik açıdan önemli 12 Rus bankası arasındaki sekiz bankada gözle görülür bir şekilde meydana geldi.

Kurumsal bankacılığa odaklanan Raiffeisenbank’ın reklam harcamaları bu yıl içerisinde iki kat artarak 1,6 milyar rubleye ulaşırken, Sovcombank’ın tanıtım harcamaları ise yüzde 89 artarak 1,7 milyar rubleye, Gazprombank’ın reklam masrafları da yüzde 72 artarak 1,9 milyar rubleye yükseldi.

Bankacılık sisteminin önde gelen finans kuruluşları arasında önemli yedi bankanın reklam harcamaları, pandemiden önceki 2019 yılı harcama verilerinin de üstüne çıkarken, bu yıl reklama en çok harcama yapan bankalar arasında Sberbank, Alfa-Bank, Gazprombank, Rosselkhozbank, Otkritie Bank, Sovcombank ve Raiffeisenbank’nı bulunduğu gözlemlendi.

Öte yandan finans kuruluşlarının müşteri çekmek için yürüttüğü reklam kampanyaları hakkında açıklamalarda bulunan Federal Anti-Tekel Servisi (FAS) yetkilileri, Rusları, bankaların reklam mesajlarının genellikle önerilen hizmet hakkında yalnızca en çekici bilgileri içerdiği ve tüm koşullar hakkında bilgilerin atlandığı konusunda uyarırken, reklamlarda sunulan koşullar yerine banka işlemlerinde sözleşme koşullarının dikkatle okunması gerektiğinin altını çizdi.

Daha önce Rusya İletişim Ajansları Birliği (AKAR) tarafından yapılan açıklamada, pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamalarla gelirlerinde büyük düşüş yaşayan reklam pazarının 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 46 oranlarında büyüme gösterdiği belirtilmişti.

Televizyon reklamcılığı ikinci çeyrekte reklam gelirini yüzde 40 artırırken, 2021’in ilk yarısında reklam pazarı, 2020 kriz yılına göre yüzde 25, 2019 salgın öncesi yıla göre ise yüzde 13 artarak 255 milyar rubleye ulaştı.

AKAR uzmanları, reklam sektörünün kriz öncesi seviyeyi aştığını bildirirken, 2021’in ikinci çeyreğinde reklam pazarının yüzde 46 büyüyerek 133 milyar rubleye ulaştığı sonucunu çıkardı.

Televizyon reklamlarının geliri yüzde 40 artarak 44 milyar rubleye ulaşırken, radyo reklamı geliri yüzde 106 oranında artışla 3,5 milyar rubleye, gazete ve dergi reklam gelirleri de yüzde 38 oranında artarak 1,8 milyar rubleye yükseldi.

Rusya’da ev dışı reklam segmentinde (dış mekan, ulaşım, alışveriş merkezleri ve sinemalarda reklam) gelirler yüzde 183 oranında artarak 11 milyar rubleye ulaşırken, en çok büyüyen reklam pazarı olan sosyal medya olan internet reklamı gelirleri de yüzde 37 büyüyerek 72,5 milyar rubleye çıktı.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...