27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Antonov, Rusya’nın ABD ile terörizme karşı diyalog kurmaya hazır olduğunu söyledi

Antonov, Rusya’nın ABD ile terörizme karşı diyalog kurmaya hazır olduğunu söyledi

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, Rus tarafının terörle mücadele konusunda ABD ile ikili diyalog çalışmalarını canlandırmaya hazır olduğunu belirtti.

11 Eylül 2001’de New York’ta yaşanan terör saldırılarının 20. yılı çerçevesinde açıklamalar yapan Antonov, “Rus-Amerikan ilişkilerinin tarihinde, özel servislerin etkin işbirliği sayesinde büyük terör saldırılarının ve masum vatandaşların ölümünün önlendiği birçok örnek vardır. Bu tür temasların daha da güçlenerek 2018-2019 yıllarında Dışişleri Bakanlıkları nezaretinde yürütülen terörle mücadele ikili diyalog çerçevesinde zaman içinde faydalı görüşmelerle destekleneceğini umuyoruz” diye konuştu.

Rusya’nın Washington Büyükelçisi, ülkelerin tüm çelişkileri ve anlaşmazlıkları bir kenara bırakmaları ve tüm insanlığın güvenliği ve refahı için işbirliği yapmaları gerektiğini kaydederek 11 Eylül olayları hakkında yaptığı açıklamada, “Bugün, daha önce olduğu gibi, Rusya da ABD ile birlikte yas tutuyor, sevdiklerini kaybedenlerin acısını paylaşıyor. New York’taki kanlı olayları asla unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın zor zamanlarda Amerika’yı her zaman desteklediğini de sözlerine ekleyen Büyükelçi “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu barbarca saldırılardan sonra ABD halkıyla dayanışmayı ifade etmek için o zamanın ABD Başkanı George W. Bush’u arayan ilk devlet başkanı olmuştu” şeklinde konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...