29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya hükümetinden yurtiçi pasaport mevzuatında değişiklik

Rusya hükümetinden yurtiçi pasaport mevzuatında değişiklik

Hükümet, yurtiçi pasaport mevzuatında değişiklik yaparak daha önce çocuk sahibi olanlar ve evlenenler için güncel bilgilerin pasaporta işlenmesi zorunluluğunu kaldırdı.

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin tarafından imzalanan yeni yasaya göre, 14 yaşından küçük çocuğa sahip olanların yurtiçi pasaportlarına sahip olunan çocukla ilgili işlenen bilgilerle birlikte evlilik ve evliliğin feshi gibi bilgilerin işlenmesi artık zorunlu olmayacak.

Pasaport sayfalarında sadece ikametgah adresinin ve varsa askerlik durumunun zorunlu olacağı vurgulanan güncellenmiş yasaya göre, bundan böyle pasaport başvurusu yapan vatandaşlar, arzu ettikleri takdirde kan grubu, emeklilik sigorta sistemi kayıt numarası (SNILS) gibi verileri işletebilecek.

Rusya İçişleri Bakanlığı, bu yılın nisan ayı ortasında yurtiçi pasaportlarının elektronik kimlik kartlarıyla değiştirileceğini, projenin ilk olarak Moskova’da aralık ayında başlayacacağını bildirmişti.

Kişisel ve biyometrik verileri içerecek olan yeni elektronik pasaportlara başvurular için biyometrik dijital fotoğraf çektirmek ve başvurunun yapıldığı yerde parmak izi taraması yaptırmak gerekecek. Pilot projesi Moskova’da başlayacak olan elektronik kimlik kartlarında aynı zamanda 

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...