29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya'da ikinci el lüks otomobil satışlarında büyük artış

Rusya’da ikinci el lüks otomobil satışlarında büyük artış

Çevrimiçi alışveriş portalı Avito Avto uzmanları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, 2021’in ikinci çeyreğinin sonunda Rusya’da üç yaşını aşmayan ikinci el lüks otomobil satışlarında bir önceki yıla kıyasla yüzde 56 artış kaydetti.

Bu yılın ilk çeyreğine göre de yüzde 23 artışın yaşandığı ikinci el lüks otomobil pazarında, aynı zamanda ortalama araç fiyatlarının yüzde 27 artarak 3,57 milyon rubleye çıktığını da açıklayan Avito uzmanları, fiyatların en çok yükseldiği ikinci el lüks otomobillerin Mercedes-Benz, Audi, BMW, Porsche, MINI, Genesis, Cadillac, Infiniti, Lexus, Jaguar, Land Rover ve Genesis gibi markaları içerdiğini de bildirdi.

Uzmanlara göre, ikinci el pazarında lüks otomobil satışlarındaki artışın nedenleri, ülkedeki yeni otomobil fiyatlarındaki artışla ilişkili. Son bir yılda rublenin değer kaybı ve otomobil üretiminin neredeyse durma noktasına gelmesiyle artan fiyatlar yüzünden, tüketicilerin ikinci el piyasasına yöneldiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumun da doğal olarak kullanılmış araç fiyatlarını artırdığını ifade ediyor.

İstatistiklere göre Rusya’da 3 yaşını doldurmamış ikinci el lüks otomobillere en yüksek talep satışların yüzde 44,27’sinin kaydedildiği Moskova ve bölgesinde meydana gelirken, ikinci sırada yüzde 13,64 ile St. Petersburg, üçüncü sırada ise yüzde 7,28 ile Krasnodar Bölgesi bulunuyor.

Lüks otomobillerde ikinci el talepleri, yüzde 7,28 satış hacmiyle Tataristan’da da gözlemleniyor.

Daha önce Rusya’da otomobil pazarı hakkında araştırmalarıyla bilinen Avtostat, bu yılın mayıs ayında ikinci el otomobillerin ortalama fiyatlarının 742 bin rubleye ulaştığını bildirmiş, bu oranın geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre yüzde 23 daha fazla olduğunu ifade etmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...