27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya'dan Afrika'ya dev silah satışı

Rusya’dan Afrika’ya dev silah satışı

Rusya Devlet Silah Sanayi ve İhracat Kurumu Rosoboronexport, 2020- 2021 yılı için Sahra Altı Afrika ülkeleri ile 1,7 milyar dolardan fazla askeri silah ve teçhizat satış sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

Rosoboronexport basın servisi tarafından yapılan açıklamada, yalnızca 2020 ve 2021’in başında bu bölgedeki ülkelerle 1,7 milyar doların üzerinde sözleşme imzalandığı belirtilirken, toplamda Orta, Batı ve Güney Afrika’ya yapılacak silah satışlarından 17 milyar dolar gelir elde edileceği ifade edildi.

Şirket yetkilileri, Afrika ülkelerine özellikle BTR-80, 80A ve 82A zırhlı personel taşıyıcılarla birlikte Kalaşnikof saldırı tüfeklerinin yüzüncü ve 200.üncü serileri olan AK-12, AK-15, AK-19 ve AK-308 gönderileceğini vurgularken, bununla birlikte Kornet-E ve Kornet-EM tanksavar sistemleri, 120 ve 82 mm havan topları da dahil olmak üzere Rus tanksavar füze sistemlerinin de tanıtımını yapacaklarını açıkladı.

Sahra Altı Afrika pazarında “Raid”, VPK-39473 “Strela” ve “VPK-Ural” konfigürasyonlu Rus zırhlı araçlar olan VPK-233316 “Tiger” ın tanıtılacağını da belirten yetkililer, Rusya’nın silah ihracatının yarısının Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya yapıldığının da altını çizdi.

Rosoboronexport’un bağlı olduğu Rostech Başkanı Sergey Chemezov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, son beş yılda yılda Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yaklaşık 6 milyar dolarlık silah ihracatı yaptıklarını, geri kalan ihracatların Asya-Pasifik bölgesiyle birlikte Afrika ve Latin Amerika ülkelerine yapıldığını sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.