12 Haziran 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya'dan Afrika'ya dev silah satışı

Rusya’dan Afrika’ya dev silah satışı

Rusya Devlet Silah Sanayi ve İhracat Kurumu Rosoboronexport, 2020- 2021 yılı için Sahra Altı Afrika ülkeleri ile 1,7 milyar dolardan fazla askeri silah ve teçhizat satış sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

Rosoboronexport basın servisi tarafından yapılan açıklamada, yalnızca 2020 ve 2021’in başında bu bölgedeki ülkelerle 1,7 milyar doların üzerinde sözleşme imzalandığı belirtilirken, toplamda Orta, Batı ve Güney Afrika’ya yapılacak silah satışlarından 17 milyar dolar gelir elde edileceği ifade edildi.

Şirket yetkilileri, Afrika ülkelerine özellikle BTR-80, 80A ve 82A zırhlı personel taşıyıcılarla birlikte Kalaşnikof saldırı tüfeklerinin yüzüncü ve 200.üncü serileri olan AK-12, AK-15, AK-19 ve AK-308 gönderileceğini vurgularken, bununla birlikte Kornet-E ve Kornet-EM tanksavar sistemleri, 120 ve 82 mm havan topları da dahil olmak üzere Rus tanksavar füze sistemlerinin de tanıtımını yapacaklarını açıkladı.

Sahra Altı Afrika pazarında “Raid”, VPK-39473 “Strela” ve “VPK-Ural” konfigürasyonlu Rus zırhlı araçlar olan VPK-233316 “Tiger” ın tanıtılacağını da belirten yetkililer, Rusya’nın silah ihracatının yarısının Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya yapıldığının da altını çizdi.

Rosoboronexport’un bağlı olduğu Rostech Başkanı Sergey Chemezov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, son beş yılda yılda Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yaklaşık 6 milyar dolarlık silah ihracatı yaptıklarını, geri kalan ihracatların Asya-Pasifik bölgesiyle birlikte Afrika ve Latin Amerika ülkelerine yapıldığını sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...