12 Haziran 2021
Ana Sayfa Gündem İspanya’dan AB’ye Sputnik V çağrısı

İspanya’dan AB’ye Sputnik V çağrısı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısı da dahil olmak üzere Avrupa İlaç Ajansı tarafından tanınmayan aşılarla aşılanmış diğer ülke vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine girmesine izin verilmesi gerektiğini açıkladı.

Arjantinin başkenti Buenos Aires’te ülkenin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’i ziyareti sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Sanchez, “AB’de bu konuyu tartışıyoruz. Sağduyu ile hareket etmeliyiz. Sputnik V gibi aşılar Avrupa’da tanınmayan aşılar olsa bile sonuçta bunlar da etkinliği kanıtlanmış aşılardır. Özellikle bu aşıların yaptıran Latin Amerikalı vatandaşlar da dahil olmak üzere diğer dünya ülkelerinin vatandaşlarına AB’nin kapılarını açması gerek. Sputnik V ile aşılananların Avrupa kıtasını ziyaret etmesi için bir engel olmamalı.” diye konuştu.

İspanya, 7 Haziran’dan itibaren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından tanınan aşılarla aşılanan tüm ülkelerden turistlere sınırlarını açtığını bildirmiş, Rus Sputnik V’nin henüz DSÖ ve EMA tarafından tanınmadığı için bu aşıyı yaptıranların İspanya’ya giremeyeceğini açıklamıştı.

 Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus aşısının Avrupa’da tescil edilmesinde yaşanan gecikmeleri pazardaki diğer rakiplerin zaman kazanması amacıyla ticari çıkarlarından kaynaklandığını ifade etmişti.

 “Avrupa’da aşıyı üreten firmalar, uzun vadeli sözleşmeler yapmak istediği için Sputnik V’nin tescil edilmesini istemediler” diyen Putin, Avrupa’nın Sputnik V ile aşılanan bireylerin Moderna veya Pfizer ile aşılananlardan farklı olmadığını kabul etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...