29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Yerel Rus şirketleri siber saldırılara karşı savunmasız

Rus şirketleri siber saldırılara karşı savunmasız

Siber güvenlik konusunda uzmanlaşmış Sberbank’ın yan kuruluşu BI.ZONE şirketi uzmanları, Rusya’daki şirketlerin olası siber saldırılara karşı savunmasız olduğunu açıkladı.

Rus şirketlerine yönelik başarılı siber saldırıların ana nedenini, saldırganların şirketin ana sistemine bağlanmasına izin veren erişimlerdeki güvenlik açığı olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu sayede çok kolay bir şekilde veri sızıntısı meydana gelebileceğini ifade etti.

Stratejik dijital risk yönetimi şirketi BI.ZONE, hacker’lar tarafından gizli verilerine erişilen Rus şirketlerinin yüzde 61’inde zayıf erişim güvenliği riski olduğunu açıklarken, geçtiğimiz yıl bu oranın yüzde 67 seviyelerinde olduğunu da hatırlattı.

Dijital güvenlikte meydana gelen hafif iyileşmenin, şirket içi uygulamaların kalitesindeki artıştan kaynaklandığını tahmin eden BI.Zone yöneticisi Evgeny Voloshin, yöneticilerin hesabını hackleyen bilgisayar korsanlarının şirketin sistemlerine erişim sağladığını belirterek bu boşluğu veri çalmak için kullandığını sözlerine ekledi.

Erişim güvenliği sorununun dahili kurumsal uygulamalarda erişimin yanlış bölünmesinden kaynaklandığını söyleyen Voloshin, “Örneğin normal bir kullanıcı, yalnızca bir yöneticinin kullanabileceği işlevlerle çalışabilir. Hesabını ele geçiren saldırganlar, dahili altyapıya bağlanır ve ardından bunu kullanır. Verileri ve diğer dolandırıcılık faaliyetlerini çalmaya yönelik güvenlik açığı da bu şekilde fark edilir.” diye belirtti.

Bu tür saldırılardan kaçınmak için şirket yazılımlarındaki şifrelerin yalnızca kelime değil, noktalama işaretleri ve diğer simgeler içeren karmaşık parolalarla oluşturulması gerektiğini vurgulayan uzman, ayrıca şirket sistemlerinde ek kullanıcılar için kimlik doğrulaması olmadan bazı veri türlerine erişiminin riskli olduğunu da vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...