13 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi Taşıt kredileri ortalaması düşüyor

Taşıt kredileri ortalaması düşüyor

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu (NBKI), Rusya’da verilen taşıt kredilerinde ortalama tutarların geçtiğimiz mart ayına göre yüzde 2,9 azaldığını bildirdi.

Bu yılın nisan ayında Rusya’da kullanılan taşıt kredilerindeki ortalamanın 1 milyon 200 bin ruble olduğu kaydedilen raporda, geçen mart ayında bu rakamların bir milyon 500 bin olduğu ifade edildi.

Verilen kredilerde geçtiğimiz yılın nisan ayına göre ise yüzde 45,4 daha fazla ortalama kredi tutarları gözlemlenen NBKI raporunda, Nisan 2020 tarihinde Rusya’da ortalama kredi tutarının 700 bin ruble olduğu vurgulandı.

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu uzmanları, tabloda oluşan önemli artışı hem taşıt kredisi taleplerinin hem de ortalama tutarların önemli ölçüde düştüğü 2020 baharındaki karantina kısıtlamalarının sonuçlarına bağladı.

Bu yılın nisan ayında bankalar tarafından verilen en yüksek ortalama taşıt kredisi tutarı bir milyon 522 bin rubleyle Moskova’da kaydedilmişti.

NBKI Genel Müdürü Aleksandr Vikulin, Nisan 2021’de rekor sayıda otomobil kredisi verildiğini ve ortalama kredi tutarlarının hala 1 milyon rubleyi aştığını belirtti. Bankaların taşıt kredisi verirken müşterilerin kişisel kredi notu (PCR) değerini dikkate aldıklarını vurgulayan Vikulin, son zamanlarda bankaların yüksek kredi notu bulunan müşterilerine daha büyük tutara sahip taşıt kredisi vermeye daha istekli olduklarını sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...